لوگوی آموزش روشا

اندازه و ابعاد لوگو برای شبکه های اجتماعی، وب سایت ها و چاپ

این روزا، لوگوها باید نسبت به گذشته در فضاهای بیشتری وجود داشته باشن. ممکنه نیاز باشه که شما لوگوی خودتون رو به اندازه ی یه بیلبورد، بزرگ بکشید یا اون رو اونقدر کوچیک کنین تا تو یه نوار URL جا بگیره. و تو هر کدوم از این سناریوها، لوگوی شما باید ثابت و قابل تشخیص باشه. برای همینه که مهمه از قبل برای این کار برنامه ریزی کنین و هر یک از اندازه ها و ابعاد لولگو رو تو فرآیندهای اولیه ی طراحی در نظر بگیرین.

 

ما به شما کمک می کنیم تا مطمئن بشین سایز لوگوتون دقیقاً درسته! لوگوی تختخواب و ملافه ی کول کیدز که توسط شرکت آرت ویت اشلی طراحی شده و توسط اورنج کراش به تصویر کشیده شده.

 

وقتی که ما درباره ی اندازه و ابعاد لوگوها صحبت می کنیم، منظورمون فقط اندازه ی فیزیکی اون نیست و شکل ظاهری و جهت لوگوتون رو هم مد نظر داریم. این موارد می تونن بسته به متن، به همراه محتوای لوگوتون ( نماد، شعار و اسم شرکت) تغییر کنن. برای کمک به بهینه سازی لوگوتون تو هر تنظیماتی، ما راهنمایی های زیر رو درباره ی اندازه و ابعاد رایج لوگو برای رسانه های اجتماعی، وب سایت ها و چاپ کنار همدیگه جمع کرده و ارائه دادیم.

 

 

مبانی اندازه و بُعد لوگو

لوگوها وقتی که تو وب سایت ها، رسانه های اجتماعی، کالا، تبلغات چاپی و موارد دیگه مورد استفاده قرار می-گیرن، اغلب باید تغییر و سایز و جهت روشون صورت بگیره. تو عصر دیجیتال امروزی، لوگوتون باید برای هر چیزی آماده باشه.

لوگوهای ممتاز، یکپارچگی خودشون رو تو هر زمینه ای حفظ کرده و بدون از بین رفتن وضوح، قابلیت تبدیل به هر سایزی رو دارن. برای آگاهی از نحوه ی دسترسی به این هدف، میتونین از اصول طراحی تون شروع کنین.

تطبیق پذیری، مقیاس پذیری، تعادل و نسبت، چند مورد از اصول طراحی لوگوتون هستن که مستقیماً رو اندازه ی لوگو اعمال می شن.

موقع شکل گیری و جهت یابی لوگویِ مخصوصِ خودتون برای زمینه های مختلف سایزبندی، این موارد می تونن راهنمای شما باشن. اندازه گیری، مثل هر جنبه ی دیگه ی طراحی، دانش دقیقی نیست و به بسته به نوع لوگویی که شما دارین روش کار می کنین، به بهترین قضاوت تون نیاز داره.

با توجه به مطالبی که گفته شد، چند مورد از بهترین روش های موجود در این زمینه هستن که باید یادتون بمونه:

لوگوی شما باید تو هر اندازه ای خوانا باشه: هدف تون باید بدون توجه به منظور از طراحی لوگوتون، حفظ تناسب های موجود توی اون باشه.

سایزبندی باید با رسانه های مختلف سازگاری داشته باشه: انتخاب سایزبندی تون باید با رسانه-های مختلف سازگاری داشته باشه و منعکس کننده ی صدای برند تون باشه.

افقی، عمودی و چهارگوش: لوگوتون باید صرف نظر از نحوه ی جهت گیری و نمایش، مؤثر باشه.

انواع فایل ها رو مرور کنین : فایل های برداری مثل PDF یا EPS برای مقیاس پذیری مؤثر طراحی شدن. اینکه لوگوتون رو به شکل برداری داشته باشین و از او به عنوان یه نقطه ی شروع برای سایزبندی مجدد یا تغییر شکل استفاده کنین، همیشه ایده ی خوبیه.

• برای هر سناریو یک شکل فایل تصویری وجود داره.

در نهایت این که، سایز لوگوتون باید به روشی انتخاب بشه که خوانا باشه، رو عناصر مناسب تأکید بشه، و احساس بی ثباتی تو اون وجود نداشته باشه. اینجا راجع به لوگوهای پاسخ گو و لوگوهای انعطاف پذیر مطالب بیشتری رو یاد می گیرین.

 

 

اندازه های لوگو برای رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی برای کسب و کارتون این امکان رو به وجود میارن که خودش رو به مشتریاش معرفی کرده و با اونا تعامل داشته باشه. برای همین، خیلی مهمه که لوگوی شما تو رسانه های اجتماعی، تخصصی و جذاب به نظر بیاد، و این یعنی که باید برای هر فضایی بهینه بشه – عکس های روی جلد، بنرها، پست ها و تصاویر پروفایل.

نمادهای لوگو می تونن به تنهایی تو فضای نمادین قرار بگیرن در حالی که تصویر روی جلد می تونه حامل وزن تمامی لوگو رو باشه. اگه تصویر رو جلدتون به نوعی با تصویر نمادین تون تعامل داشته باشه، به این نکات امتیاز بدین. طراحی توسط نینجای خلاق .

 

در زیر به بعضی از نکات کلی تو سایزبندی لوگوها برای رسانه های اجتماعی اشاره شده:

• از قبل برنامه ریزی کنین. نماد رسانه های اجتماعی شرکت شما باید بخشی از مجموعه ی برندتون باشه.

• برای فضاهای نمادین کوچک، تنها از نماد لوگو استفاده کنین.

• برای لوگوهای وردمارک ، یه نسخه ی مونوگرام (در موردی که با دو کلمه سروکار دارین) یا اولین حرف لوگو (یک کلمه ای) رو در نظر بگیرین.

• حتی اگه پلات فرم های رسانه های اجتماعی فایلهایی با اندازه های کوچک تر رو قبول کنن، مطمئن بشین که فایل شما برای پشتیبانی از وضوح کیفیت، به اندازه ی کافی بزرگ باشه.

 

ابعادِ لوگوها تو پلات فرم های مختلف رسانه های اجتماعی با هم فرق دارن (و بعضی وقتا حتی تو یکی از این پلات فرم ها هم با هم فرق می کنن)، و به همین دلیله که ما راهنمایی های مفیدی رو برای اندازه های پیشنهادیِ لوگو تو رسانه های اجتماعی به شکل زیر جمع کردیم:

اندازه های لوگو برای فیس بوک

• عکس های پروفایل (برای صفحات شخصی و تجاری): 180*180 پیکسل
• عکس روی جلد: 312*820 پیکسل
• عکس لینکِ به اشتراک گذاشته شده: 628*1200 پیکسل

اندازه های لوگو برای اینستاگرام

• تصویر پروفایل: 110*110 پیکسل
• ریزعکس ها : 161*161 پیکسل
• پست تصویر چهارگوش: 1080*1080 پیکسل
• پست تصویر منظره: 566*1080 پیکسل
• پست تصویر از عکس صورت: 1350*1080 پیکسل
• استوری ها : 1920*1080 پیکسل

اندازه های لوگو برای توئیتر

• تصویر پروفایل: 400*400 پیکسل
• تصویر روی جلد: 500*1500 پیکسل
• تصاویر توئیت شده: حداقل 220*440 پیکسل، حداکثر 512*1024 پیکسل

اندازه های لوگو برای یوتیوب

• تصویر پروفایل: 800*800 پیکسل
• تصویر روی جلد کانال یوتیوب: 1440*2560 پیکسل

اندازه های لوگو برای Linkedin

• تصویر پروفایل: 400*400 پیکسل
• تصویر پس زمینه: 396*1584 پیکسل

 

لوگوهای طراحی شده با رسانه های اجتماعی می تونن تو ذهن تغییر کرده و در تصاویر رو جلدشون گسترش پیدا کنن. طراحی توسط الیمپیو .

 

 

 

اندازه های لوگو برای وب سایت ها و برنامه های کاربردی

تجربه ای رو یاد بیارین که برای پیدا کردن یک لوگوی پیکسل شده که خیلی بزرگ یا خیلی کوچیک به نظر می رسید، به یه وب سایت رفتین. سایز این لوگو چه نقشی تو نظرتون نسبت به این شرکت داشت؟

 

طراحی یه لوگو باید طوری باشه که بشه به راحتی اونو با یه مقیاس کوچیک تر تو مرورگر یه وب سایت متناسب کرد. طراحی لوگوی matacurut می تونه یه مایل اضافی رو به طور ماهرانه ای تو وب سایتش جا بده.

 

وب سایتها نه تنها باید خوب به نظر بیان، بلکه باید تمامی اطلاعات لازم درباره ی محصولاتشون رو هم به مشتری ها ارائه بِدن. این کار شامل انتقال یه تأثیر خوب به بِرنده و لوگوی شما که بالای صفحه قرار گرفته، اینجا وزن زیادی رو متحمل میشه.

دو مکان متداول برای نشون دادن یک لوگو تو وب سایت شما، نوار پیمایش (یا سرصفحه) و فاویکون (نمادی که نزدیک عنوان صفحه، و نزدیک آدرس اینترنتی شما تو نوار جستجو و تو فهرست موارد مورد علاقه/ بوک-مارک های شما قرار گرفته) هستن. به همین ترتیب، لوگوی شما به احتمال زیاد باید فشرده بشه تا متناسب با ابعاد نماد یه برنامه ی کاربردی بشه، که معمولاً این کار به شکل یک تصویر مینیمالیستی برای ایجاد بیشتر فضا صورت می گیره.

 

بعضی از ملاحظات مهم موقع سایزبندی لوگوتون برای یه وب سایت به شرح زیر هستن:

آیا این اندازه با بقیه ی صفحه تناسب خوبی داره؟
آیا این اندازه تو قالب بزرگ و کوچک واضح و قابل تشخیص هست؟
این موارد، ابعادی استاندارد هستن که شما باید موقع طراحی لوگوتون برای وب سایت ها و برنامه های کاربردی در نظر بگیرین:

 

یه فاویکون باید نسخه ای ساده، به حداقل رسیده شده ، و یک دست از لوگو باشه. آیا شما می تونین تفاوت بین لوگوی اصلی و طراحی فاویکون رو سمت راستِ بالایِ تصویر مشخص کنید؟ طراحی توسط Neatlines.

 

اندازه های استاندارد فاویکون

• 16*16 پیکسل
• 32*32 پیکسل
• 48*48 پیکسل

اندازه های سرصفحه ی وب سایت

این اندازه ها به این بستگی دارن که شما در حال استفاده از چه نوع سازنده ی وب سایتی هستین، اگه که حتی فقط از یکی شون استفاده می کنین. اما اینجا چند اندازه گیری استاندارد برای موقعیت های مختلف وجود داره.

بنر کامل:

60*468 پیکسل

طرح افقی:

150*250 پیکسل
75*350 پیکسل
100*400 پیکسل

طرح عمودی:

160*160 پیکسل

اندازه های نماد برنامه های کاربردی تلفن همراه

• آیفون 6S و بالاتر: 180*180 پیکسل
120*120 پیکسل تو جستجوی Spotlight
87*87 تو تنظیمات
• آی پد: 152*152 پیکسل
• اندروید: 192*192 پیکسل
• ویندوز: 62*32 پیکسل

یه مثال خوب از لوگویی که هم تو وب سایت و هم تو چاپ موفقه، لوگوی شرکت آمازون هست.

لوگوی کامل آمازون

 

فاوآیکون آمازون

 

 

تمامی این وردمارک های حروف کوچیک که با یه صدای خش خش به طرز ماهرانه ای “a” رو به “z” وصل می کنن، به نوار بسته بندی، جعبه ها، پاکت های بسته بندی شده در تبلغیات تجاری، بنرها و مواردی دیگر ختم می شن. این که این لوگو کاملاً به یک فاویکون فشرده تبدیل می شه و طوری صدای خش خش رو جابجا می-کنه که دقیقاً زیر حرف a باشه، به اندازه ی کافی ساده هم هست.

این فقط نشون می ده که سادگی تو طرح های دیجیتال مسئله ی خیلی مهمیه برای اینکه سادگی تو طراحی این اختیار عمل رو به لوگو میده که بدون از دست دادن خصوصیات متمایزش، تا کوچکترین اندازه ممکن فشرده بشه.

 

ابعاد لوگو برای چاپ و کالا

تو حوزه ی رسانه های چاپی، ممکنه که لوگوی شما به هر چیزی از علائم، تی شرت ها (رو یه جیب رو سینه یا با اندازه کامل رو پشت یا جلوی لباس)، گیره ها، بسته بندی ، تا مواردی دیگر ختم بشه. در حالی که فضاهای دیجیتال به ابعاد کوچیک تر تمایل دارن، می تونین ببینین که سایزبندی در رسانه های چاپی کاملاً متفاوته. برای همینه که جمع کردن یه فهرست از این که شما دیر یا زود به چه چیزی نیاز پیدا می کنید، و اطمینان پیدا کردن از این که لوگوی شما قادر به انطباق با موقعیت های پیشِ رو هست، مسئله ی مهمیه.

 

موارد زیر چند تا اندازه ی استاندارد متداول برای چاپ و کالا هستن. (مطمئن بشین که این موارد رو حتماً از قبل با چاپگر مورد نظرتون بررسی کنین):
• اندازه ی چاپ استاندارد برای یک لیوان، 8.5*3 اینچ هست
• کارت های ویزیت های ایالات متحده معمولاً 3.5*2 اینچ هستن
• حداکثر ناحیه ی چاپی برای یک تی شرت، 14*15 اینچ هست
o جیب های روی سینه عموماً در حدود 43.8*53.8 اینچ هستند

اندازه های صفحه برای بیلبوردها:

o ایالات متحده: *27*40 اینچ
o بریتانیا: محبوب ترین اندازه، “صفحات 48” هستن که اندازشون 6.096*3.048 متر هست
o فرانسه: اندازه ی بزرگ 12*8 مترمربع هست

متداول ترین اندازه های پاکت به شکل زیرن:

o C4 در اروپا که 22.9*32.4 سانتی متر هست
o پاکت #10 که اندازه ی اون 41.8*9.5 اینچ هست

سرنسخه ها:

o اندازه ی نامه ی A4، 210*297 میلی متر هست
o اندازه ی استاندارد نامه تو ایالات متحده، 8.5*11 اینچ هست
• اندزه ی استاندارد یه زیرلیوانی، 4*4 اینج هست

 

اندازه ی یه لوگو با تمامی اندازه ها تناسب نداره

موقعی که باید لوگوتون رو سایزبندی کنین، همیشه یادتون باشه که تطبیق پذیری بزرگترین دارایی شماست. حتی اگه تنها پنج فضا برای شما وجود داشته باشه که لوگوتون باید امروز متناسب با اون باشه، ممکنه که در آینده این فضا به صدها برسه. همیشه جایی رو برای (به معنای واقعی کلمه) رشد لوگوتون همراه با فن آوری کنار بزارین و بهترین نمایش از اون رو به دنیا نشون بدین – حتی اگه زیر یک ذره بین به بهترین وجه نشون داده بشه!

 

 

منبع مطلب : Logo sizes and dimensions for social media, websites and print نوشته شده توسط : Zeynep Lokmanoglu  ترجمه شده توسط آموزش روشا

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  ×

  با ما صحبت کنید

  بر روی نام پشتیبان روشا کلیک نمایید، اگر بر روی سیستم خود نرم افزار واتس اپ را داشته باشید، مستقیما به ما پیام ارسال می کنید.

  × در واتس اپ با ما گفتگو کنید
  0