3 دلیل برای مهم بودن برندینگ شما

تعداد بازدید : 3692
اهمیت برندینگ
3/5 - (1 امتیاز)

چرا برندسازی مهم است ؟ برندسازی یک هنر ظریف در شکل دادن فعالیت برند شما است. با استفاده از خلاقیت، مهارت و استراتژی، یک برند می تواند هویتی برای خود بسازد که خودش را از رقابت با سایر رقبا جدا کند و با مخاطبان ایده آلش ارتباط برقرار کند. برندسازی چیزی است که به شما شهرت و در نهایت، آینده را می بخشد. به دلیل اهمیت برندینگ، مشاغل و سازمانها باید از همان ابتدای کارشان، یک مارک قوی برای خود بسازند تا زمانی که به سود دهی و رشد کسب و کار می رسند، برندینگی که انجام داده اند هم به همان اندازه رشد کرده و حفظ شود.

 

برندینگ همه چیز است. در اینجا ما سه دلیل در راستای مهم بودن برندسازی را ذکر می کنیم. ( پیشنهاد میکنیم مطلب مارکتینگ و برندینگ چه تفاوتی دارند ؟ را مطالعه فرمایید )

 

1. برندینگ بزرگ به مشتریان شما نشان می دهد که چه چیزی شما را به وجود آورده است.

تصور کنید که مخاطب شما برای اولین بار توسط یکی از دوستانش به نام تجاری و مارک شما معرفی شده است. در صورتی که شما برندینگ خود را به بهترین شکل اجرا کرده باشید، حرفهای نگفته ی زیادی برای مخاطب شما در آن نهفته است. ( لطفا در صورت نیاز مطلب برندینگ یا برندسازی چیست ؟ را مطالعه فرمایید )

 

برندسازی ناگفته های شما را فورا به مخاطبتان انتقال می دهد.

آیا شما در برندینگ خود ذکر کرده اید که دقیقا چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید ؟ اگر این کار را نکرده اید، پس مخاطب شما نیز متوجه این مسئله نخواهد شد.

با استفاده از کلمات کلیدی صحیح، هویت برند خودتان را بسازید تا حال، آینده و اهداف شرکتتان را بتوانید شکل دهید.

برندینگ قهوه

ما در اینجا لوگوی قهوه “Fair Harvest Cafe” را قرار داده ایم. حتی با یک نگاه سریع، متوجه می شوید که این برند چه چیزی را بیشتر دوست دارد و چیست : قهوه، آگاهی اجتماعی، زمین و محیط زیست.

هر برندی را می توان با چند المان و کلمه، به راحتی برای مخاطب توضیح داد.

 

برندسازی ارتباط عاطفی برقرار می کند.

با یک برندسازی قدرتمند، می توانید به طور عمیق با مشتریانتان، کارمندانتان و عموم مردم ارتباط برقرار کنید. این ارتباط یک فرایند تدریجی است که با گذشت زمان اتفاق می افتد، اما بایستی یک شروع خوب داشته باشد. برندسازی به مخاطب شما اجازه می دهد تا شما را بشناسد و در نهایت راه های به یاد ماندنی برای برقرار ارتباط با شما پیدا کند.

اغلب اوقات، برندسازی خوب، باعث می شود مخاطبانتان، با تجسم نام تجاری شما، خیلی چیزهای جزئی را در موردتان به خاطر بیاورند. آگهی شرکت نایک را به خاطر دارید که به مقام آخرِ مسابقه ی ماراتن سلام کرد ؟

در آن زمان همه “نایک” را می شناختند، اما با تمرکز بر جایزه ی نفر آخر مسابقه ی دوی ماراتن، دوباره توانست در ذهن مخاطبان پیشین خود، جا باز کند.

 

برندسازی باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

مارک ها و برندهای بزرگ گاهی اوقات استراتژی و هوش خود را به خطر می اندازند و ریسک می کنند؛ برای اینکه به مشتریانشان بگویند که چه چیزی آنها را “آنها” کرده است.

برندینگ کارت ویزیت

 

طراحی خلاقانه کارت ویزیت

برخی از موفق ترین برندهای جهان به دلیل اعتماد به نفس قوی ای که داشتند به اینجایی که هستند رسیده اند، نه به دلیل اینکه محصول یا خدمات بی نظیری را ارائه می دهند. به طور مثال به لولولمون ( Lululemon ) نگاه کنید. شرکت های بسیار زیادی هستند که لباس های ورزشی تولید می کنند و مد لباس ورزشی را بوجود می آورند. ولی لولولمون، تنها کاری که می کند این است که متفاوت است !

 

به عنوان مثال، یکی از روش های مورد علاقه ی این برند این است که کلاس های یوگا را درون فروشگاه های خود برگزار کند. آنها از یک جمله ی جسورانه استفاده می کنند که : فقط نمی خواهند لباس های ورزشی خود را بفروشند، می خواهند افراد با آنها عرق کنند !

 

 

2. برندسازی خوب، به شما هدف و جهت می دهد.

اطمینان حاصل کنید که اهداف و معنایی قوی در پشت نام تجاری شما وجود داشته باشد. برندسازی خوب، چیزی بیشتر از یک لوگو، متن و رنگ نیست و شما با استفاده از این سه عنصر خلاصه، باید بتوانید هر آن چیزی که لازم است را به مخاطبانتان القا کنید.

 

برندسازی شما را به مخاطبان هم فکر و هم سو با شما متصل می کند.

مشاغل بسیار موفق دارای ماموریت ها، چشم اندازها و ارزش های مشخصی هستند. شاید بگویید اینها فقط متعلق به شرکت های بزرگ و سازمان های خاص است. ولی اینطور نیست، برندها و مارک های بسیار کوچک هم، می توانند با اصول صحیح، پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

برندسازی

اعتقادات شما نقش بزرگی در حمایت از هویت برند شما و برقراری ارتباط با دیگران دارد. اما نحوه انجام این کار بستگی به شما دارد. برخی از برندها رویکرد ظریف تری دارند، در حالی که برخی دیگر تصمیم دارند که شعارشان را مستقیم به مخاطبانشان انتقال دهند.

مانند عبارت ” تازه بخورید، محلی بخورید” که در لوگوی بازار کشاورزان کلمبیا در بالا موجود است.

 

برندسازی به مسیرهای جدیدی نیز منجر می شود.

بعضی اوقات پیش می آید که حتی برندهای بزرگ، حس می کنند می توانند برندسازی شان را گسترده تر و قوی تر کنند و اصطلاحا ریبرندینگ ( rebranding ) می کنند. که علاوه بر تغییرات بسیاری که در رویکردهای خود صورت می دهند، لوگوی خود را نیز تغییر می دهند.

در سال 2013 وندی ( Wendy ) همین کار را کرد و لوگوی خود را تغییر داد. رنگ ها و تصاویر جدیدی که در لوگوی وندی استفاده شده، هنوز نشان دهنده یک فست فود کلاسیک زنجیره ای است که مخاطبان آن را می شناسند و دوست دارند، اما لوگوی جدید آنها مدرن تر و دوستانه تر به نظر می رسد.

انواع برندینگ

“مایکروسافت” و “برگر کینگ” نیز با تکامل لوگوهای خود، پیشرفت های قابل مقایسه با برندسازی را در طی این سالها انجام داده اند. ری برندینگ برای پایداری طولانی مدت یک برند، بسیار مهم و حیاتی است. داشتن یک هویت قوی در برند اصلی، می تواند به موفقیت یک لوگوی جدید، کمک کند.

لوگوی مایکروسافت

برندینگ برگر کینگ

 

3. برندینگ خوب، نتایج خوبی ارائه می دهد.

برای اینکه بتوانید به نتایج دلخواه خود برسید، نیاز به یک برندینگ قوی و شایسته دارید.

 

برندسازی باعث رشد می شود.

وقتی خوب هستید، خوب هستید! به همین دلیل برندهای تثبیت شده، درآمدهای قابل توجهی دارند و همیشه رو به پیشرفت هستند.

واربی پارکر ( Warby Parker ) نام تجاری خود را با یک ترکیب منحصر به فرد از راحتی ( سفارش آنلاین عینک و گفت : اگر با عینک هایتان در حال کاوش نبودید، به سادگی آنها را به ما پس بدهید ) و کارآفرینی اجتماعی ( به ازای هر جفت عینک فروخته شده، به یک شخص نیازمند عینک رایگان اهدا می شود )

برندینگ عینک

طی 5 سال از تاسیس آن شرکت، این شرکت 12 میلیارد دلار ارزش داشت.

 

برندسازی روحیه مثبتی برای کارمندان ایجاد می کند.

یک برندینگ خوب باعث به وجود آمدن یک فرهنگ خاص در یک شرکت می شود و روحیه ی کارکنان آن هم به همراه پیشرفت شرکت، پیش می رود.

به عنوان مثال به فروشگاه Lush نگاه کنید. آنها بیش از دو دهه است که لوازم آرایش و بهداشتی پایدار، دست ساز و مراقبت کننده از پوست را به بازار انبوه آورده اند. Lush همچنین به دلیل شفافیت در مورد ارزشهای خود یعنی ” تحریم تست محصولات روی حیوانات، پاداش دادن به مشتریان برای بازیافت بسته بندی خود، نشان دادن نام و چهره کارمندی که این محصول را تولید کرده است و … ” شناخته شده است.

 

برندسازی مخاطب را متحد می کند.

هنگامی که شما مشتریانتان را بر حسب نیازها و ارزشهای خود متحد می کنید، این ارتباط وفاداری آنها به برند شما را تضمین می کند. که این مسئله در نهایت منجر به ماندگاری برند شما می شود.

 

هرگز اهمیت برندینگ را دست کم نگیرید.

ما قبلا به این جمله اشاره کرده ایم و دوباره خواهیم گفت که : برندینگ و مارک تجاری همه چیز است. بنابراین پیشنهاد می کنیم با برند خود خوب باشید و فرصت دهید تا هویت نام تجاری تان به خوبی رشد کند.

 

 

منبع مطلب : The importance of branding: 3 reasons why branding matters  نوشته شده توسط Aviva M. Cantor  ترجمه شده توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *