5 مزیت تبلیغات دیجیتال برای کسب و کار های کوچک

تعداد بازدید : 3418
مزیت تبلیغات دیجیتال
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

یک کسب و کار کوچک بدون استراتژی تبلیغات دیجیتال همانند یک کشتی بدون کاپیتان می ماند. به نظر شما این صحبت اغراق آمیز است ؟ ما در این مطلب قصد داریم مزیت های تبلیغات دیجیتال برای کسب و کارهای کوچک را به طور کامل به شما بگوییم.

آمار ها می گویند که تا سال 2021 انتظار می رود 2 میلیارد نفر، خرید های روزمره ی خود را آنلاین انجام دهند. این آمار برای خرید کالا های مختلف و خدمات است. پس اهمیت بیش از اندازه ی استراتژی تبلیغات دیجیتال، اغراق نیست!

با نگاه کردن به آمار ها، می توان فهمید جامعه ی هدف بزرگی در دنیای دیجیتال و آنلاین وجود دارد که می توان روی آنها سرمایه گذاری کرد و نتیجه ی رو به افزایش خود را هم در فروش و هم در ترافیک اشغال شده توسط برند خود را مشاهده کنیم.

یک کسب و کار کوچک جدید، فقط یک هدف اصلی در ذهن دارد : رشد کردن. برای انجام اینکار شما نیاز دارید تا مردم را از سرویس ها و کالا های خود مطلع کنید. و برای انجام اینکار نیاز به یک استراتژی تبلیغات دیجیتال تاثیر گذار دارید. سوال اینجاست که از چه استراتژی باید ستفاده کرد و بهترین مسیر چیست؟ جواب این سوال در اهداف و چشم انداز برند شما پنهان است.

در این مطلب ما می خواهیم درباره ی کمپین های مختلف تبلیغات دیجیتال صحبت کنیم، چیزی که در تمام استراتژی ها ثابت است این موضوع است که کمپین شما باید با اهداف برند شما هموار باشد.

برای مثال : اگر هدف برند شما افزایش فروش آنلاین است، ما به شما پیشنهاد نمی کنیم که تمام بودجه تبلیغات دیجیتال خود صرف کمپینی کنید که هدف آن جذب فالوور برای اینستاگرام شما است.

در مثال قبلی نا هموار بودن هدف برند و هدف کمپین تبلیغات دیجیتال، واضح بود. می توان نتیجه گرفت که اطلاع داشتن از هدف برند می تواند بهترین شروع یک کمپین تبلیغاتی باشد.

 

digitaladcampaign

 

کمپین های تبلیغات دیجیتال بسیار متنوع هستند. در ادامه چندین روش را با هم مطالعه خواهیم کرد، که مناسب برای کسب و کار های کوچک هستند.

 

مثال های کمپین های تبلیغات دیجیتال

1. کمپین های ایمیل

کمپین های ایمیل یکی از بایدهای کسب و کار های کوچک هستند. که انجام این کار نیز بسیار ساده است. شما می توانید با استفاده از یک پرسشنامه در وب سایت خود از بازدید کنندگان خود بخواهید تا ایمیل خود را در اختیار شما قرار بدهند و شما آنها را از طریق ایمیل با بروزرسانی های برند و وب سایت خود مطلع کنید.

اما کسب و کار هایی که دارای وبسایت نیستند چطور؟ آیا آنها نیز می توانند از این کمپین ها استفاده کنند؟

البته. شما می توانید از صفحه ی فیسبوک یا اینستاگرام خود استفاده کنید. تا از کاربران آدرس ایمیل آن ها را تقاضا کنید. این روش از ایمیل مارکتینگ را ( Newsletter-based ) می نامند.

روش دیگری که وجود دارد، Drip Sequence نام دارد، این روش کمی پیچیده تر است، به این دلیل که شما نیاز دارید تا لیستی از ایمیل های کاربران فعال خود داشته باشید.

کمپین های Drip Sequence به شما اجازه می دهند تا بر اساس هر یک از فعالیت های کاربر در وب سایت شما، به صورت اتوماتیک ایمیلی برای کاربر ارسال کند. همانند SMS های بانک، که برای کاربران بانک ارسال می شود. برای مثال کاربر شما کالا هایی را در سبد خرید خود افزوده است، اما فراموش کرده است که مبلغ آن را پرداخت کند تا سفارشش به صورت کامل ثبت شود، Drip Sequence می توانند به صورت اتوماتیک این موضوع را از طریق ایمیل به کاربر وب سایت شما یادآوری کند.

انتخاب میان این دو روش نام برده کاملا وابسته به هدف و دیدگاه شما از برگذاری آن کمپین به خصوص است.

 

 

2. PPC ( Pay-Per-Click ) یا پرداخت به ازای هر کلیک

کمپین های تبلیغاتی PPC یکی دیگر از استراتژی های موثر تبلیغات دیجیتال هستند، اما می توانند خیلی گران باشند. به صورت خلاصه، PPC به شما این توانایی را می دهد تا در موتور جستجوی Google برای کلمات مشخصی رتبه بالاتری داشته باشید و لینک وب سایت شما بالاتر از رقبای شما نشان داده شود.

photo 1477013743164 ffc3a5e556da

اگر کسب و کار شما از کلمات کلیدی محبوبی استفاده می کند ( کلماتی که ممکن است در کسب و کار مختلف زیاد استفاده شود، برای مثال : کلمه ی ” چاپ ” )، باید آماده باشید تا هزینه ی زیادی برای کمپین PPC خود در نظر بگیرید. چرا که در این روش شما به ازای هر کلیکی که بر روی لینک شما می شود ملزم به پرداخت هزینه به شرکت تبلیغ کننده هستید.

کلمات طولانی تر هزینه ی بیشتری را صرف خود می کنند، می توان با کمی جستجو کلمات کوتاه تر و ارزان تری را که برای برند شما مناسب تر است را انتخاب کنید.
همچنین شما می توانید از بنر های ویدیو ای برای تبلیغات PPC خود استفاده کنید. بر اساس یکی از تحقیقاتی که توسط Lab’s 2019 Video Advertising Spend Report انجام شده است، ویدیو ها باعث می شوند تا کلیک بیشتری روی بنر تبلیغاتی شما شود. در واقع در سال 2020 ویدیو ها باعث افزایش 25% کلیک روی بنر شما می شود، و همچنین طبق این تحقیق، 86% از مارکتر ها ( Marketers ) در سراسر جهان از ویدیو برای کمپین های تبلیغاتی PPC استفاده می کنند.

 

 

3. تبلیغات محتوایی

تبلیغات محتوایی یکی از بهترین انتخاب های شماست، که باعث می شود ترافیک شما و همچنین ارتباط شما با کاربر خود افزایش یابد. شما می توانید از بلاگ ها، اینفوگرافیک ها، ویدویو ها، و… استفاده کنید. کلمات کلیدی استفاده شده در محتوای شما، در افزایش ترافیک وب سایت شما یا صفحه ی شبکه ی اجتماعی برند شما بسیار موثر می باشد.

black friday online store 1
نیروی محرک اصلی محتوای شما وبلاگ هایی می باشد که پست می کنید. پس هر محتوا نیاز به کلمات کلیدی و طولانی دارد تا ترافیک برند شما را افزایش دهد. ابزار های مختلفی برای پیدا کردن کلمه ی کلیدی برای تولید محتوای شما وجود دارد، اما شما می توانید بدون استفاده از این ابزار ها نیز کلمات کلیدی برای تولید محتوای خود انتخاب کنید.

 

4. شبکه های اجتماعی

همه ی ما می دانیم که شبکه های اجتماعی برای تبلیغات عالی هستند. چون دسترسی های به ما می دهند که در سایر پلتفرم ها سخت و دشوار هستند.

how to reach us
قبل از هرچیزی نیاز است این را بدانیم که اگر هدف دارید از شبکه های اجتماعی نتیجه ی مطلوبی برای برند شما حاصل شود، شما نیاز دارید تا زمان و هزینه ی مشخصی را برای به سرانجام رساندن این هدف در نظر بگیرید.

آیا شما می خواهید در توییتر فعال باشد؟ یا شاید هم فیسبوک یا اینستاگرام؟ پیشنهاد ما این است که قبل از شروع این سرمایه گذاری، تحقیقاتی انجام دهید تا متوجه شوید که جامعه ی هدف شما، بیشتر زمان خود را در کدام شبکه اجتماعی سپری می کند.

با توجه به پلتفرمی که مناسب شغل شما است، برای شما انتخاب های رایگانی توسط آن شبکه اجتماعی بخصوص در نظر گرفته شده است، اما شبکه های اجتماعی نیز مانند اینستاگرام وجود دارد که جمع کردن ترافیک ( فالوور) در آن پروسه ی گران و زمان بری است. پیشنهاد ما این است که اگر هدف به فعالیت در شبکه های اجتماعی دارید، هزینه و زمان مشخصی را برای این موضوع در نظر بگیرید تا بتوانید اهداف خود را ساده تر به سر انجام برسانید.

 

 

منافع ناشی از تبلیغات دیجیتال

در ادامه ی این مطلب ما درباره ی منافع کمپین های تبلیغات دیجیتال خواهیم خواند. این منافع برای برند ها و کمپانی هایی است که قصد به انجام حداقل یکی از روش های تبلیغات دیجیتال بالا را دارند.

digitaladvertisingbenefits 1024x548 1

 

1. مقرون به صرفه

تبلیغات دیجیتال مقرون به صرفه است، مخصوصا وقتی آن را با روش های تبلیغاتی سنتی مقایسه کنیم، که بسیار گران قیمت هستند. برای کسب و کار های کوچک قیمت و هزینه ها طبیعتا مساله ی مهمی است. آن ها باید مراقب باشند تا بودجه ی خود را به درستی هزینه کنند، به این دلیل که منابع آن ها بسیار محدود است.

hand putting money in bank

اگر شما صاحب کسب و کاری کوچک هستید، و تصمیم گرفتید که از روش های سنتی تبلیغات همانند چاپ، بیلبورد ها، تلویزیون و… استفاده کنید، باید آماده ی خرج کردن بخش بزرگی از بودجه ی خود باشید.

استخدام کردن یک طراح گرافیک یکی از این هزینه ها است، که جدا از هزینه ی طراحی تبلیغات، شما باید هزینه چاپ شدن تبلیغات خود در روزنامه و مجلات را نیز بپردازید.

و شاید بخواهید تبلیغات خود را در تلویزیون و رادیو پخش کنید که یک موقعیت بسیار خوبی است اما همانطور که می دانید هزینه ی این سبک از تبلیغات سر به فلک می کشد!

اما اگر روش های تبلیغات دیجیتال را انتخاب کنید، هیچ کدام از این مشکل ها را نخواهید داشت. هزینه های آن قابل پرداخت تر است و در خیلی مواقع آن ها به صورت کاملا رایگان انجام می شوند. برای مثال فعال بودن در یک شبکه ی اجتماعی هزینه ی مالی نمی خواهد. این موضوع به شما این توانایی را می دهند تا بودجه ی خود را در جاهای دیگر کسب و کار خود خرج کنید.

حتی وقتی که برای تبلیغات دیجیتال خود مانند تبلیغات گوگل (Google Ads) پول خرج می کنید نیز هزینه ی آن بسیار کمتر از اجاره ی یک بیلبورد در سطح شهر می شود. هزینه های طراحی و چاپ یک بیلبورد را نیز در نظر بگیرید!

 

 

2. پر سرعت و راحت

برنامه ریزی برای تبلیغات دیجیتال با سرعت بیشتر و راحت تر از تبلیغات سنتی انجام می شود، به این دلیل که در روش ها تبلیغات سنتی شما نیاز به برنامه ریزی ماهانه و حتی سالانه دارید.

اما در روش های دیجیتال این موضوع متفاوت است و شما می توانید با سرعت خیلی بیشتر و راحت تر برنامه ریزی و استراتژی تبلیغات دیجیتال خود را انجام دهید.
در نظر بگیرید که شما، حراج لحظه آخریِ برای یکی از کالا ها خود در نظر گرفتید، در تبلیغات دیجیتال شما می توانید با چند کلید ساده تبلیغات خود را در معرض نمایش بگذارید، اما روش های سنتی این انعطاف پذیری را ندارند و شما باید از روزها و ماه ها قبل اقدام به رزرو تلویزیون یا بیلبورد برای نمایش تبلیغاتتان را داشته باشید.

 

 

3. پیگیری راحت تر

analyticsflat

همانطور که برنامه ریزی یک کمپین تبلیغات دیجیتال تقریبا ساده است، پیگیری آن نیز کار پیچیده ای نیست. اگر شما اطلاعات خاصی درباره ی کمپین تبلیغاتی خود بخواهید (برای مثال : تعداد بازدید آن تبلیغ که در تبلیغات سنتی غیر ممکن است) آژانسی که شما برای اجرای کمپین خود انتخاب کردید می تواند در لظه این اطلاعات را به شما بدهد.

آیا تبلیغات شما، نتیجه ی مد نظر شما را نمی دهد؟ در تبلیغات دیجیتال شما می توانید تمام جنبه های تبلیغات خود را با اعداد و ارقامی دقیق داشته باشید و آن ها را آنالیز کنید تا به نتیجه ی مد نظر خود نزدیک تر شوید.

man pointing at laptop screen analytics

 

4. به راحتی به روز رسانی می شود

بدلیل آسان بودن پیگیری تبلیغات دیجیتال، بروز رسانی این سبک از تبلیغات نیز شدنی است. در نظر بگیرید که شما بعد از این که تبلیغات خود را منتشر کردید، پیام تجاری بهتری به ذهنتان خطور کرد؟ یا شاید تصمیم گرفته اید یک آیتم جدید را به حراج خود اصافه کنید؟

تمامی این المان ها در تبلیغات دیجیتال به سادگی قابل تغییر هستند، و همانطور که می دانید این موضوع در تبلیغات سنتی غیر ممکن است، برای مثال تراکتی که شما چاپ کردید بعد از انتشار غیر قابل تغییر می شود.

 

 

5. هدفمند

تبلیغات دیجیتال هدفمند است. این به این معنا است که شما می توانید به این موضوع کنترل داشته باشید که چه کسی تبلیغات شما را ببیند و یا مهمتر از این موضوع شما می توانید جامعه ای را انتخاب کنید که مطمئنا تبلیغات شما برایشان جذاب است.

startup desktop

 

چه چیزی تبلیغات دیجیتال را در این حد قابل کنترل می کند؟

ابزار ها و روش های زیادی وجود دارد که می تواند تبلیغات شما را هدفمند کند. برای مثال در نظر بگیرید که برند شما تولید کننده ی لباس های بچگانه است. شما می توانید کلمات کلیدی ای که والدین این کودکان در گوگل و شبکه های اجتماعی جستجو می کنند را هدف بگیرید تا بتوانید خود را به خریدار معرفی کنید.

 

سخن آخر

هیچ رازی برای انجام تبلیغات دیجیتال وجود ندارد. تمام چیزی که نیاز دارید یک تیم مجرب و سختکوش است که بداند برای موفق شدن کمپین مد نظر برند چه کار هایی باشد انجام شود.

داشتن دیدگاه و اینده نگری برای برند نیز به تبلیغات دیجیتال شما کمک می کند. هیچگاه برای بروز رسانی برند شما و روی آوردن به تبلیغات دیجیتال دیر نیست، پس امروز این پروسه ی پر زحمت را شروع کنید!

 

 

منبع مطلب : Top 5 Benefits of Digital Advertising for Small Businesses ترجمه شده توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *