مفهوم رنگ ها و هنر استفاده از نمادهای رنگی

تعداد بازدید : 9508
مفهوم رنگ ها
4.5/5 - (8 امتیاز)

شما رنگ ها را در تمام اشیاء اطراف خود، در هر لحظه از روز می بینید – اما آیا تا به حال برای فکر کردن در مورد تأثیری که هرکدام از آن رنگ ها بر شما دارند درنگ کرده اید؟ چه اثر آرامبخش آبی آسمان و دشت های سبز باشد، یا سلوی -شامل قرمز و زرد زنجیره غذاهای آماده محلی، هر رنگ معنا و اشاره ای در احساسات دارد. یک علم (و هنر) کامل در مورد مفهوم رنگ ها وجود دارد. به عنوان یک نوآور یا طراح، آگاه بودن از این مفاهیم ضروری است تا به شما در انتخاب هوشمندانه رنگ ها و اشاره به قدرت جادویی نمادهای رنگ ها کمک کند.

رنگ ها می توانند ابزار قدرتمندی باشند – اگر بدانید که چگونه از آن ها استفاده کنید. موقعیت های مختلفی در یک تجارت – چه برای شما باشد یا مشتری تان – وجود دارد که رنگ ها نقش مهمی اجرا می کنند. شما باید بلافاصله به عناصر برندسازی مانند لوگو، کارت های تجاری و نوشت افزارها فکر کنید. انتخاب رنگ ها در ارتباطات آنلاین و الزامات بازاریابی پرمعنا خواهند بود: وب سایت شما، رسانه های اجتماعی، ایمیل ها، ارائه ها و همچنین ابزار آفلاین مانند کاغذهای آگهی کوچک و محصولات بسته بندی.

 

مفهوم رنگ

 

 

راهنمای بخش های مختلف این مطلب پنهان

معنای رنگ ها از کجا می آید؟

میلیون ها سال شرایط بیولوژیکی، ارتباطات مشخصی بین رنگ ها و اشیاء با احساسات ایجاد کرده است، درحالی که ممکن است برخی ارتباطات مربوط به دوران اخیر باشند. درک این ارتباطات، میانبری به قلب مردم، تحریک احساسات و شاید حتی رفتاری خاص، برای شما به همراه خواهد داشت. احساسات بسیار قوی-تر از افکار منطقی برپایه حقایق و فیگورها، هستند و اجرای مفهوم رنگ ها و نمادسازی آن ها، زحمات و طراحی های برندسازی شما را مؤثرتر خواهد کرد.

مفاهیم رنگ ها از اثرات روانشناسی، شرایط بیولوژیکی و پیشرفت های فرهنگی ریشه می گیرند. بعضی از مفاهیم رنگ ها عمیقاً در مغز ما ریشه دارند چراکه همگی در اطراف ما وجود دارند، مانند قرمز به عنوان رنگ آتش که با گرما مرتبط است یا سبز که با طبیعت. توجه ما به صورت بیولوژیکی به رنگ های روشن جلب می-شود چراکه حیوانات یا گیاهانی که رنگی روشن دارند اغلب سمی هستند. اغلب به میوه های قرمز رنگ در مقایسه با میوه های سبز رنگ جذب می شویم چرا که این رنگ میزان پختگی و شیرینی میوه را مشخص می-کند.
رنگ های دیگر در طول زمان معنایی فرهنگی ایجاد کرده اند و معانی آن ها با جامعه تطبیق داده شده است، ازجمله صورتی به عنوان رنگی برای دخترها و آبی برای پسرها در فرهنگ های غربی (که همیشه بدین گونه نبوده است).

 

معنای رنگ ها

 

در اینجا مواردی داریم که می توانند بر معانی رنگ ها تأثیر داشته باشند:

تفاوت های فرهنگی : قرمز در چین بیانگر خوش شانسی است اما در آفریقای جنوبی رنگ سوگواری است. آمریکایی ها سبز را به پول ربط می دهند چراکه رنگ اسکناس های دلار است اما این موضوعی جهانی نیست. سیاه رنگ عزاداری در کشورهای غربی است، درحالی که در بعضی کشورهای آسیای شرقی سفید نماد آن است. در ایالات متحده سبز رنگ دشمنی است، درحالی که در آلمان زرد نماد آن است. شما باید نسبت به این تفاوت ها با توجه به جایی که مشغول به کار هستید، حساس باشید.

زمان : ممکن است معنای رنگ ها در طول زمان نیز دچار تغییر شود: در گذشته قرمز رنگی پرقدرت، و مردانه بود درحالی که آبی رنگی زنانه مناسب برای دخترها بوده است.

سایه ها و تون ها : ممکن است یک رنگ معنایی کلی داشته باشد، اما سایه های روشن به طور چشمگیری در مقایسه با سایه های تیره متفاوت باشند، درحالی که سایه های طبیعی تر و خنثی تر نسبت به رنگ های نئون مصنوعی متفاوت خواهند بود. مطمئن شوید که به ارتباطات خاص سایه ها و تون های مختلف نگاه می کنید. برای مثال، اگر از سبز نئون استفاده می کنید، فکر نکنید که فقط چون سایه ای از سبز استفاده کرده اید تناسب مناسبی با برند تجاری سازگار با محیط زیست خواهد داشت. به طور مشابه، یک ارغوانی روشن معنای کاملاً متفاوتی از یک سایه پاستلی تک رنگ رز دارد، حتی اگر هر دو سایه ای از صورتی باشند.

ترکیب های رنگی : اگر از بیش از یک رنگ استفاده می کنید باید از چگونگی اثرگذاری ترکیب رنگ-ها بر معنای کلی آگاه باشید. آن ها می توانند یکدیگر را تقویت کنند، کاری کنند رنگ های دیگر به چشم آید، با هم تطابق یا تضاد داشته باشند. باید در مورد ترکیب معانی آن ها و اینکه می خواهید به چه تأثیری از ترکیب آن ها برسید، ایده ای در ذهن داشته باشید. تئوری رنگ ها در درک ارتباط بین رنگ ها به شما کمک خواهد کرد.

حالا بیایید معانی تمام آن رنگ ها جست وجو کنیم…

 

 

معانی رنگ ها

قرمز برای انرژی، اشتیاق و خطر است

قرمز چه معنایی دارد:

معنی رنگ قرمز
قرمز با گرمای انرژی، اشتیاق و عشق مرتبط است. وقتی عصبانی هستیم “قرمز را می بینیم” و همچنین رنگ خون، قدرت و خطر است، که آن را به رنگ قدرتمندی در برندسازی تبدیل می کند. به رنگ قرمز مشخص ماشین آتش نشانی یا علامت “ایست” در ترافیک فکر کنید. همچنین گفته می شود قرمز اشتها را تحریک می-کند، که به همین دلیل در زنجیره غذاهای آماده محبوب است – بیشترین شهرت را در مک دونالد دارد، که قرمز را با دیگر رنگ های اولیه، زرد، ترکیب می کند.

نتفلیکس برای جذب کاربران به پلتفرم خود از قرمز استفاده می کند، با این رنگ آن ها را برای ورود یا پیوستن به آن تحریک می کند. برند مشهور قرمز دیگر کوکا کولا است (و، طبق داستان، کمپین تجاری کوک بود که رنگ قرمز بابانوئلی را به برند تبدیل کرد). دیدن اتفاقی که برای طراحی مجدد بسته بندی اخیر کوکاکولا رخ می دهد جالب خواهد بود چراکه آن ها از آن قرمز نمادین فاصله گرفته اند تا با نوشیدنی رژیمی طعم دار جدید خود با دیگر رنگ ها همخوانی داشته باشد.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ قرمز در طراحی

اگر یک نام تجاری پرآوازه دارید و می خواهید متفاوت باشد، قرمز می تواند رنگ مناسب شما باشد. انرژی زیاد، آن را به انتخابی عالی برای نوشیدنی های کافئین دار، ماشین ها یا ورزش های پرسرعت تبدیل می کند. به دلیل ویژگی های تحریک اشتها، انتخاب خوبی برای رستوران هایی است که می خواهند مشتریان گرسنه را جذب کنند. همچنین می تواند به عنوان رنگی غالب برای جلب توجهات به بسته بندی مورد استفاده قرار گیرد، یا بازدیدکننده ها را به قسمت “حالا آن را بخرید” در وبسایت شما ببرد.

 

 

نارنجی برای خلاقیت، جوانی و اشتیاق است

نارنجی به چه معناست :

معنی رنگ نارنجی

به عنوان یک رنگ فرعی، نارنجی ترکیبی از گرما و حرارت قرمز با نشاط و بازیگوشی زرد است. با اینکه به جسارت قرمز نیست توجهات را به خود جلب می کند، و برای علائم هشداری مانند مخروط های ترافیکی و لباس های کاملاً در معرض دید استفاده می شود. نارنجی رنگی پرانرژی بوده و یادآور سلامتی و اهمیت در ذهن است، ارتباط مشخصی بین پرتقال و ویتامین سی برقرار می کند. این رنگ یادآور جوانی است و همچنین المان هایی از تحرک و سرگرمی را به همراه دارد.

مثال خوبی از کاربرد این رنگ، برقراری ارتباط بین تماشاچیان جوان و شبکه کارتونی نیکلودین است. برای القاء انرژی و فعالیت، گاتورید از تیرهای نورانی نارنجی استفاده می کند، درحالی که نارنجی رنگی محبوب برای نوشیدنی های استوایی مانند فانتا نیز هست. ممکن است دلیل غیرمعمول و تاریخی پشت انتخاب رنگ یک برند وجود داشته باشد: برند لاکچری هرمس نارنجی را انتخاب کرد به این دلیل که نارنجی تنها مقوای موجود در حین جنگ جهانی دوم بود! نارنجی رنگ معتمدی است اما زیاد با لاکچری بودن مرتبط نست.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ نارنجی در طراحی

نارنجی می تواند انتخابی عالی برای یک برند خلاق و جوانانه باشد که به کمی تمایز از جریان اصلی تمایل دارد. این یک رنگ دوستانه است که فعالیت را نیز برمی انگیزد بنابراین، مانند قرمز، می تواند به عنوان یک رنگ غالب برای جذب چشم و القاء تحرک استفاده شود.

 

 

زرد برای شادی، امید و انگیزش است

زرد به چه معناست :

معنی رنگ زرد
زرد رنگ خورشید، صورت های خندان و گل های آفتابگردان است. رنگی شاد، جوان، پر از امید و مثبت است. زرد رنگ دیگری است که توجه شما را جلب می کند و به همین دلیل مانند قرمز و نارنجی می تواند برای علائم هشداری استفاده شود.

قوس های طلایی مک دونالد (خب، آن ها در اصل زرد هستند) علائم شناخته شده ای در جهان هستند که از دوردست قابل مشاهده بوده و بلافاصله به غذاهای آماده ربط داده می شوند. همچنین، تگ زرد بست بای قیمت کاهش یافته را برای مشتریانی که به قیمت حساس هستند مشخص می کند (سریع این جمله را سه بار بگویید!).

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ زرد در طراحی

اگر سرعت، سرگرمی و هزینه کم، مواردی هستند که می خواهید به برند خود نسبت دهید، زرد انتخابی عالی است. حواستان به سایه های مختلف این رنگ باشد، بدین ترتیب: زرد روشن توجه مردم را جلب خواهد کرد و برای برجسته کردن یا غالب بودن طراحی کاربردی است، یک زرد رنگ پریده یا پررنگ می تواند طبیعی یا سالم به نظر برسد، درحالی که زرد نئونی می تواند در عوض بسیار مصنوعی باشد.

 

 

سبز برای طبیعت است، رشد و هارمونی – اما همچنین برای ثروت و ثبات

سبز به چه معناست:

معنی رنگ سبز

رنگ سبز به صورت جهانی با طبیعت مرتبط است، چرا که به سبزه، گیاهان، و درختان ربط داده می شود. این رنگ همچنین رشد و تجدید بقا را بیان کرده، و رنگ بهار و تولد دوباره است. ارتباط دیگر استفاده از “رنگ سبز” به عنوان ادامه حرکت است، که به معنای شروع انجام کاری است. در ایالات متحده، سبز (و به ویژه سبز تیره) همچنین به پول مرتبط بوده و بنابراین بیانگر کامیابی و ثبات است.

سبز همچنین اغلب به عنوان چهارمین رنگ در صدر رنگ های پایه قرمز، زرد، و آبی (مانند میکروسافت و گوگل) مشاهده می شود، که حس تعادل بصری و درنتیجه تأثیری آرامشبخش و تسکین دهنده به همراه دارد. برندهای معروفی که از سایه های مختلف رنگ سبز استفاده می کنند شامل استارباکس، اسپاتیفای، و بازار غذای کامل است.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ سبز در طراحی

ارتباط با طبیعت، سبز را به انتخابی طبیعی (ببینید من اینجا چه کردم؟) برای برندی که سازگار با محیط-زیست، ارگانیک و قابل بازیافت است، تبدیل می کند. مانند رنگ زرد، در مورد استفاده از این رنگ محتاط باشید چراکه اگرچه سایه های کم رنگ یا روشن تر سبز می تواند بیانگر طبیعت باشد، نسخه های نئون آن اثری متضاد خواهند داشت و حس مصنوعی بیشتر و هارمونی کمتری القا خواهد کرد. در یک وبسایت، یک رنگ سبز محرک می تواند به معنای “حرکت” باشد – اگرچه رقابت با دکمه های قرمز شدت می گیرد، که می توانند بیانگر فوریت باشند.

 

 

آبی برای آرامش، اطمینان و هوش است

آبی به چه معناست:

معنی رنگ آبی

آبی رنگی آرامبخش و متین است که هوش و مسئولیت را بیان می کند. آبی رنگی خنک و تسکین دهنده است. رنگ آبی روشن کودکانه صلح آمیز است، درحالی که آبی تیره می تواند دانایی و قدرت را مشخص کند. این رنگ پرطرفدارترین رنگ در دنیا است، در هر دو حالت، چه با اولویت شخصی (برای هر دو جنسیت) باشد و چه برای استفاده در لوگوهای تبلیغاتی. آبی رنگی منتخب برای مؤسسات حقوقی و قابل اعتماد است، اغلب در ترکیب با خاکستری پررنگ دیده می شود:

• شرکت های فناوری اطلاعات (IT) برای مثال اینتل، مایکروسافت، IBM، HP، DELL
• مؤسسات مالی برای مثال امریکن اکسپرس، ویزا، گولدن ساچز، پِی پَل
• شرکت های بزرگ برای مثال پراکتر و گمبل، جنرال الکتریک، جنرال موتورز، بوئیگ و لوییز
• آبی همچنین انتخابی طبیعی برای شبکه حرفه ای لینکدین است.

جالب است که، رنگ انتخابی برای بسیاری از دیگر شبکه های اجتماعی نیز هست. فیسبوک آبی است ظاهراً به این دلیل که مؤسس آن مارک زاکربرگ توانایی دیدن رنگ قرمز-سبز را ندارد و آبی واضح ترین رنگی است که می تواند ببیند. ارتباط با قابلیت اعتماد و اطمینان در زمینه شبکه های اجتماعی، با وجود تمام مسائل حریم خصوصی اطلاعات و دیگر موارد، به خوبی عمل کرده، و خواهید دید که توئیتر نیز، مانند اینستاگرام، وی-کنتکت روسیه و حتی سایت شبکه های اجتماعی مش ابل ، آبی است.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ آبی در طراحی

اگر می خواهید سریعاً با حرفه ای گری و اعتماد ارتباط برقرار کنید، پس آبی رنگ مناسبی برای شماست. ازآنجا که در کل جهان پرطرفدار است، اگر بخواهید برای هر دو زن و مرد خوشایند باشد، انتخابی عالی نیز هست. ارتباط آن با آرامش و آسایش به این معناست که اگر تجارت شما در مورد آرامش، تراپی، یا مدیتیشن است، آبی تناسب خوبی با برند شما دارد.

 

 

بنفش برای شکوه، رمز و راز و معنویت است

بنفش به چه معناست:

معنی رنگ بنفش

بنفش رنگ جالبی است: هم گرم و هم سرد است و ترکیبی از اشتیاق و انرژی قرمز با آرامش و وقار آبی است. به دلیل ارتباط آن با سلطنت، بنفش به طور ذاتی معتبر و مجلل است. رنگ بنفش در قدیم گران بوده است، که در نتیجه فقط حاکمان ثروتمند از پس خرید آن برمی آمدند. گروه حاکمان و پادشاهان و ملکه ها در قدیم بنفش می پوشیده اند و ملکه الیزابت اول حتی پوشیدن بنفش را برای هرکس به جز خانواده سلطنتی منع کرد. بنفش با مذهب و معنویت نیز مرتبط است، چراکه حاکمان قدیمی به عنوان منسوبان خدایان تصور می شده اند و بنفش معنای خاصی را در مذاهبی مثل کاتولیک، یهودیت و بودایی حفظ کرده است. در صدر اینکه بنفش مد روز است، بنفش جیغ به عنوان رنگ سال 2018 توسط پانتون انتخاب شد.

جالب است که برندها همیشه انتخابی استراتژیک در مورد رنگ ها، آنگونه که باید باشد، ندارند. یاهو، آنطور که گفته می شود، به این دلیل به رنگ بنفش رسید که بنفش ارزان ترین رنگ موجود برای نوسازی دفاترش در روزهای اولیه بود. می توانید کاربرد معمول تری از بنفش را در برند اسپری ، یک شرکت مجلل بریتانیایی با پیشینه ای که به دهه 1700 می رسد و حکمی اشرافی برای هر پادشاهی بریتانیایی از زمان ملکه ویکتوریا ببینید.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ بنفش در طراحی

زمانی از این رنگ استفاده کنید که می خواهید آن مفهوم مجلل و اشرافی را برانگیزید – آن را با طلایی برای “اعجاب” بیشتر ترکیب کنید. یا زمانی که می خواهید حس معنویت یا رمز و راز به برند خود اضافه کنید از این رنگ استفاده کنید. کمی سبز برای ایجاد تضادی چشمگیر یا کمی سفید صورتی برای تأکید بر زنانگی به آن اضافه کنید.

 

 

صورتی برای زنانگی، شیطنت و عاشقانه هاست

صورتی به چه معناست:

معنی رنگ صورتی

در عصر مدرن، غیرممکن است که صورتی را ببینید و به یاد دخترهای کوچک، پشمک و آدامس های رنگارنگ نیوفتید. صورتی بیانگر زنانگی و عاشقانه ها، احساسات و مهربانی است. به طور ذاتی شیرین، بانمک و جذاب است.

به همراه قهوه ای، صورتی نیز در بین کم استفاده ترین رنگ ها در لوگوهاست. کاربردهای رایج صورتی روشن مانند باربی و کوزموپولیتن، با بازارهای مشخص هدف است، و باسکین رابینز و دانکین دونات که به مفهوم شیرینی این رنگ اشاره دارند. شرکت های مراسم عروسی و دیگر برندهای زنانه اغلب از یک صورتی روشن استفاده می کنند. کاربردهای کمتر دیده شده شامل لیفت و تی موبایل است – هر دو برند چالشی، هدف پیشی گرفتن و تمایز از رقیبان خود را داشته و المانی از شیطنت و در دسترس بودن را اجرا کردند.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ صورتی در طراحی
استفاده از صورتی میانبر سریعی به بیان “این برای زنان است” می باشد و اگر می دانید که برای بازار هدف زنانه شما خوشایند است، پس این رنگ انتخابی عالی است. اگرچه، ممکن است برای بعضی مخاطبان، ناخوشایند باشد و شما باید در ارتباط با زنانگی بدون متوسل شدن به کلیشه ها خلاقیت بیشتری به خرج دهید. همچنین می توانید به روش های غیرمنتظره ای از آن استفاده کنید تا درمقابل رقیبان خسته کننده و مضطرب خود دیده شوید یا المانی شگفت به طراحی پیچیده ای اضافه کنید.

 

 

قهوه ای برای سلامتی، گرما و صداقت است

قهوه ای به چه معناست:

معنی رنگ قهوه ای
قهوه ای رنگی طبیعی است، مرتبط با زمین و درنتیجه حسی از تعادل و پشتیبانی دارد. با برقراری ارتباط آن با زمین، قهوه ای مزرعه داری و کشاورزی و دیگر فعالیت های بیرون از خانه را به یاد می آورد. رنگی گرم و دوستانه، کاربردی و قابل اطمینان است و همچنین سبکی قدیمی و تثبیت شده را بیان می کند.

قهوه ای زیاد در لوگوها استفاده نمی شود. وقتی استفاده می شود، گرایش به بیان سودمندی دارد. اگرچه آبی رنگ رایج برای بیان همکاری است، UPS از رنگ قهوه ای برای بیان قابلیت اطمینان (درکنار افزودن کمی زرد برای بیان گرما و دوستی) استفاده کرده است. تا زمان های اخیر (2010)، آن ها حتی از این رنگ در شعارهای تبلیغاتی خود استفاده می کردند: “قهوه ای چه کاری می تواند برای شما انجام دهد؟”

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ قهوه ای در طراحی

قهوه ای رنگی گرم و خنثی است که می توانید از آن به عنوان پس زمینه استفاده کنید که گرما و سلامتی را منتقل می کند. از آن برای یک برند مرتبط با زمین استفاده کنید و با یک سبز طبیعی ترکیب کنید تا کاملاً آن احساس ارگانیک را برساند. می توانید از قهوه ای برای القاء حس تثبیت ذاتی و حسی از سنتی بودن استفاده کنید. قهوه ای به خوبی برای برندهای شکلات کاربردی است، که دلایل آن واضح است.

 

 

سیاه برای قدرت، ظرافت و پیچیدگی است

سیاه به چه معناست:

معنی رنگ سیاه
اگرچه سیاه می تواند مفهومی منفی داشته باشد – رنگ مرگ، ترس و اندوه است – به طور کلی تر با قدرت و ظرافت مرتبط است وقتی موضوع برندسازی و بازاریابی است. رنگی برجسته، قدرتمند و کمی رازآلود است و همچنین می تواند ترسناک و غیرقابل دسترس باشد. در عین حال، رنگی ذاتاً خنثی است و اغلب برای تایپوگرافی و دیگر المان های عملی استفاده می شود.

برندهای مجلل مانند شنل و دیور همه چیز را درسبکی با یک لوگو سفید و سیاه نمادین حفظ می کنند. برندهایی مانند این ها می خواهند کمی رعب آور و دور از دسترس باشند چراکه این موضوع آن ها را انحصاری و خواستنی تر می کند. لوگو فیلم جیمز باند 007 سیاه است. لوگوهای روزنامه ها نیز اغلب سیاه هستند، که یادآور پرس های چاپ سیاه و سفید قدیمی است. قطعاً، بیشتر برندها نسخه سیاه و سفیدی از لوگو خود دارند چراکه چاپ سیاه-و-سفید هزینه کمتری از چاپ رنگی دارد.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ سیاه در طراحی
اگر می خواهید حس شکوه را انتقال دهید، با انتخاب طرح رنگ سیاه و سفید امکان اشتباه وجود ندارد. با ترکیب آن با طلایی، نقره ای یا چرا یک بنفش سلطنتی نه، حسی از انحصاری بودن و اعتبار به برند خود می-دهید. از طرف دیگر، می توانید سیاه را با رنگ های روشن برای ایجاد تضاد استفاده کنید و وقتی با دیگر رنگ های پرقدرت مانند قرمز یا نارنجی ترکیب شود ممکن است تاحدودی تأثیرگذار و حتی سلطه جویانه شود.

 

 

سفید برای خلوص، معصومیت و مینیمالیسم است

سفید به چه معناست:

معنی رنگ سفید
اگر از علم آگاهی داشته باشید، آنگاه می دانید که نور سفید درواقع شامل تمام رنگ های رنگین کمان می شود-اما حداقل برای چشم غیرمسلح، سفید خلاف آن است: سفید غیاب هر رنگی است. سفید بیانگر خلوص و معصومیت است و طبع مینیمالی ایجاد می کند. می تواند بسیار ساده، تمیز و مدرن باشد. سفید همچنین خنثی ترین رنگ بوده و ممکن است تا حدودی غیر قابل توصیف به عنوان پایه ای برای دیگر رنگ ها، رنگ های هیجان انگیزتر، باشد.

تبلیغات و بسته بندی شرکت اپل نمایش قدرتمندی است از اینکه چگونه می توان از سفید برای زیبایی شناسی مینیمال و مدرن استفاده کرد که طرحی زیبا از محصول را در مرکز دید قرار دهد. مارک جیکوب یک لوگو ساده سیاه را روی جعبه های کوچک سفید مجلل و کیسه های فروشگاهی چاپ کرد. برندهای سلامتی و زیبایی که می خواهند حسی از محصولات خالص و طبیعی را برسانند نیز تمایل به استفاده از سفید در بسته-بندی های خود خواهند داشت. تناسب مشخصی برای برندهای عروسی نیز دارد، که ارتباطی سنتی با باکرگی و لباس های عروسی سفید برقرار می کند.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ سفید در طراحی
وجود فضای سفید در یک طراحی مهم است، درست مانند دیگر عناصر خلاقانه. سفید رنگی است که برای پس زمینه وبسایت ترجیح داده می شود، چرا که متن شما به آسانی قابل خواندن می شود. همچنین اغلب به عنوان رنگ فرعی غالب در طرح رنگ ها استفاده می شود. در کنار پاستل ها، می تواند بهار و زنانگی را یادآور شود؛ در ترکیب با سیاه ساده، کلاسیک و مینیمال خواهد شد. وقتی به سفید می رسیم، رنگ های زیادی برای ترکیب با آن وجود دارد.

 

 

خاکستری برای حرفه ای گری، رسمیت و متعارف بودن است

خاکستری به چه معناست:

معنی رنگ خاکستری ( طوسی )
خاکستری یا طوسی بیشتر رنگ پختگی و مسئولیت است، مرتبط با موی خاکستری برای سن بالا است. مفهومی مثبت شامل متعارف و قابل اعتماد بودن دارد، درحالی که مفهوم منفی آن می تواند به معنای بیش از حد محافظه کار و رسمی و بدون احساس بودن باشد. ایمن و تقریباً مطیع، جدی و محافظه کار است.

خاکستری به ندرت ستاره این نمایش است. نینتندو مختصراً از لوگو خاکستری از 2008 تا 2016 استفاده کرد اما به رنگ قبلی قرمز خود برگشت. برند جواهرات سواروسکی نیز لوگویی خاکستری دارد، اگرچه اگر به وبسایت نگاه کنید نسخه استفاده شده سیاه است. معمولاً خاکستری را به عنوان رنگ دوم می بینید، که نقش پشتیبان را برای دیگر کارکترهای قوی تر اجرا می کند.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

نحوه استفاده از رنگ طوسی در طراحی

اگر یک برند جدی دارید و می خواهید قدرت و ثبات را نشان دهید از خاکستری استفاده کنید. خاکستری همچنین واقعاً رنگ محبوبی برای طراحی وب است. می توانید استفاده از خاکستری را به عنوان جایگزینی برای سفید در نظر بگیرید تا پس زمینه وبسایت کمی ملایم تر باشد یا جایگزینی برای متن سیاه رنگ تا تضاد کمتری داشته و خواندن متن آسان تر باشد.

 

 

رنگارنگی ( رنگین کمانی ) برای سرگرمی، تنوع و خوش بینی است

رنگارنگی به چه معناست:

معنی رنگ رنگین کمان
ما معنای رنگ های مجزا را بررسی کردیم. پس وقتی از تمام آن ها با هم استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟ چه احساساتی با طراحی های رنگارنگ برانگیخته می شوند؟ خب، برندسازی تک رنگ می تواند تمرکز و استایل را نشان دهد، و برندسازی رنگارنگ بیانگر این است که یک برند سرگرم کننده، غیررسمی و خلاق است.

همانطور که تصور می کنید، برندهای مخصوص کودکان اغلب از طراحی های رنگارنگ استفاده می کنند-به Toys”R”Us یا کرایولا فکر کنید-اما برندهای بزرگسالان نیز می توانند خلاقیت داشته باشند! گوگل از رنگ های مختلف در لوگو خود استفاده می کند تا سرگرم کننده بودن برند خود را نشان دهد. یک مورد جالب ایبِی است، که لوگو رنگارنگ مشابهی داشت، تا سال 2017 که لوگو خود را به یک رنگ در بازار تجاری خود ساده سازی کرد ( اگرچه همچنان از لوگو رنگارنگ در وبسایت استفاده می شود ). به همین ترتیب، اپل لوگو خود را از یک سیب رنگارنگ راه راه به یک سیب نقره ای براق تغییر داد.

 

چگونه از آن استفاده کنیم:

استفاده از طرح رنگین کمانی در طراحی
چرا یک رنگ را انتخاب کنید وقتی می توانید از تمامی رنگ ها استفاده کنید؟! استفاده از رنگ های زیاد در برندسازی و طراحی ها می تواند روشی عالی برای متمایز بودن، نشان دادن شیطنت و سرگرمی و خوشایند بودن برای بچه ها یا برای مخاطبان خلاق تر باشد. به این فکر کنید که می خواهید از رنگ های مکمل برای ایجاد یک “تضاد” واقعی (رنگ هایی که متضاد رنگ های اصلی به کار رفته هستند، برای مثال، بنفش و نارنجی)، رنگ های مشابه برای هارمونی بیشتر (رنگ هایی که با هم تطابق دارند، برای مثال، قرمز، نارنجی و زرد) یا رنگ های سه گانه برای اثر پویایی بیشتر (رنگ هایی که به طور مساوی اطراف چرخه رنگی قرار گرفته اند)؛ استفاده کنید.

 

 

طلایی، نقره ای، برنز، و دیگر رنگ های متالیک برای ثروت، سعادت و موفقیت هستند

متالیک به چه معناست:

طلا و نقره هر دو فلزات گرانبهایی هستند، که با ثروت و جواهرات گران قیمت مرتبطند. اغلب برای ترکیبات با سیاه، اضافه کردن کمی فلز درخشان می تواند بلافاصله آن عنصر درخشش را در برند ایجاد کند.طلایی همچنین رنگ یک قهرمان نیز هست، چرا که مدال نفر اول طلایی بوده و می تواند نماد موفقیت باشد. رنگی گرم مرتبط به زرد است و درنتیجه ویژگی های حس روشنی و نشاط را نیز به همراه دارد. نقره ای سردتر بوده و شکوه کمتری دارد، و در مقام دوم قرار می گیرد، اما همچنان برازندگی و ظرافت را نشان می دهد. برنز مقام سوم ویژگی های قهوه ای را تصاحب کرده و بنابراین بیشتر زمینی، طبیعی و پخته است.

رولکس از یک تاج طلایی در لوگو خود استفاده می کند، درحالی که لامبورگینی و پورشه نیز از المان هایی طلایی استفاده می کنند. می توان گفت که مونوگرام لویی ویتون طلایی و قهوه ای است (اگرچه سایه طلایی درواقعی “خاک” گفته می شود!). مشخصاً، طلایی رنگ شکوه است! از طرف دیگر، نقره ای به تناوب در لوگو ماشین ها استفاده شده است-VW، تویونا، هیوندا، نیسان، آئودی، مرسدس که کیفیت و مهارت را یادآور می شود.

 

چگونه از آن ها استفاده کنیم:

بازسازی اثرات متالیک به صورت آنلاین دشوار است . آن ها بیشتر ماده، یا بافت هستند تا اینکه رنگ باشند. طلایی لزوماً یک زرد درخشان، نقره ای یک خاکستری درخشان و برنز قهوه ای درخشان است. شما همچنان می توانید تن های متالیک را در یک وبسایت یا در لوگو با استفاده از سایه سازی و برجسته سازی ارائه دهید اما اثر کامل آن در مواد چاپ شده دیده خواهد شد، جایی که بتوانید از یک فویل برای به دست آوردن آن درخشش متالیک استفاده کنید. وقتی می خواهید با یک نگاه به “مجلل بودن” برسید، با انتخاب مشکی و طلایی امکان هیچ اشتباهی وجود نخواهد داشت.

 

معنای رنگ های خود را بدانید

حالا می توانید به سفری استثنائی در رنگ ها و احساسات بپردازید.

مفهوم رنگ ها

قطعاً، این علم دقیقی نیست. ممکن است مردم اولویت هایی شخصی داشته باشند که بر هر گرایش بیولوژیکی عمیق تری غلبه کند، فرهنگ ها در تفاسیر خود متفاوت هستند و ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشند که باید آن ها را نیز در نظر بگیرید.

حالا که قوانین را می دانید، می توانید با آن ها بازی کنید و ببینید کدام مورد برای شما صدق می کند. برای شکستن قوانین آزاد باشید، که دیوانگی احساسات شما را آشکار می سازد. فقط مطمئن شوید که آن را با منظور خاصی انجام می دهید، نه انتخاب ترکیبات دیوانه وار رنگ ها بدون هیچ ملاحظه ای از اینکه این ترکیبات چه تأثیری می توانند داشته باشند.

حالا که می دانید هر رنگ چه معنایی دارد، می خواهید بدانید که چگونه بهترین رنگ ها را برای برند خود انتخاب کنید؟ این مقاله در انتخاب رنگ های برندسازی تمام چیزهایی که لازم است بدانید را به شما آموزش خواهد داد.

 

 

منبع مطلب : Color meanings and the art of using color symbolism نوشته شده توسط : Anna Lundberg  ترجمه اختصاصی توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *