بازاریابی محتوایی چیست و به چه دلیل مهم است ؟

تعداد بازدید : 3295
بازاریابی محتوایی چیست
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

کشف کنید که بازاریابی محتوایی دقیقا به چه معنایی است و در ادامه ی مطلب سه دلیل قانع کننده درباره ی اهمیت بازاریابی محتوایی برای برند ها و کسب و کارها را بخوانید.

بازاریابی محتوایی چیست

 

با توجه به تحقیقات جدیدی که در رسانه ی ” Journal Nature ” منتشر شده است، انسان ها 44 هزار سال است که داستان های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند، از نقاشی های روی دیوار غارها گرفته تا اینفوگرافیک های فوق مدرن، دوره ای که ما در آن زندگی می کنیم مردم بیشتر از هروقت دیگر داستان های خود را به اشتراک می گذارند.

ما تنها رسانه ها را تغییر دادیم. دنیای دیجیتالی ما با سرعت بسیار در حال پیشرفت است و محتوا ها مانند فسیل ها خاک می گیرند، این به این معناست هشتگ های ترندینگ امروز، میم ( meme ) های خنده دار فردا هستند.

در یکی از پروژه های اخیر، کمپانی ” Data Giant Seagate ” تخمین زد که تا سال 2025، 75% جمعیت دنیا هر 18 ثانیه یک بار با دیتاهای مختلف تعامل خواهند داشت. یکی از نکته ها که تولید محتوا را پیچیده می سازد این است که کاربران همیشه بی قرار و پریشان هستند و تحمل ندارند، اما دلیل این موضوع چیست؟

فضای اینترنت مدرن، فضایی پر سر و صدا و شلوغ است، پروموشن ها، کلیک بیت ( Clickbait )، بنر های چشمک زن، پاپ آپ ها ( pop-ups ) و انواع دیگری از اسپم ( Spam ) که هر روز در استفاده از اینترنت می بینیم.

دلیل اینکه چرا مصرف کننده های اینترنت از سرویس هایی مانند adBlock استفاده میکنند، این است که آنها می خواهند تجربه ی مرور کردن اینترنت را برای خود ساده تر و کم سروصدا تر کنند و متاسفانه با وجود این سبک از adBlock ها، تخمین زده شده است که در سال 2020، 35 میلیارد دلار هزینه تبلیغات در جهان، بی فایده خواهد بود. مصر این جریان، adBlock ها خواهند بود.

سوالی که پیش می آید این است که ” پس یک برند مدرن چطور باید توجه مشتری ها – که ارزشمندترین منبع آن برند است – را کسب کند؟ “

شما چطور نظر جمعی از مخاطبان را که به راحتی تبلیغات شما را نادیده می گیرند را جذب می کنید؟

با ارائه دادن چیزی که کاربران از شما می خواهند : محتوایی که اهمیت دارد.

 

بازاریابی محتوایی دقیقا چه چیزی است ؟

بازاریابی محتوایی در واقع سبکی از تعریف کردن یک داستان است که کارآمد و مربوط است و می تواند نظر جامعه ی هدف مشخصی را جلب کند و به آنها کمک کند که مشکلاتشان را حل کنند. البته تعاریف بازاریابی محتوایی نیست که اهمیت دارد، چیزی که اهمیت دارد این است که :

 

بازاریابی محتوایی، جواب می دهد.

دلیل این موضوع این است :

 

محتوای عالی، درگیر کننده و جذاب است.

کاربران شما نباید قانع شوند که مطلب و محتوای شما را مطالعه کنند، آنها آن را جستجو می کنند. آنها بدون آنکه بدانند آن را مصرف می کنند. حتی ممکن است آنها متوجه این موضوع نباشند که محتوایی که آنها، آن را دوست دارند در واقع بازاریابی است.

یا حتی اگر آنها متوجه این موضوع شوند که این کار نیز نوعی بازاریابی است، آنها این موضوع که یک برند حسن نیت دارد و تلاش به کمک دارد را قدردانی خواهند کرد.
بیایید در نظر بگیریم که شما یک کمپانی غنی و پولدار هستید. شما می توانید مبلغ 5 میلیون دلار هزینه کنید تا یک تبلیغ 30 ثانیه در مسابقات Super Bowl داشته باشید و برای یک بار هم که شده به عدد 100 میلیون بازدید کننده برسید.

یا اینکه می توانید با همان بودجه جامعه ای را وفادار به خود سازید و مرتبا به عدد 100 میلیون بازدید کننده برسید. اما ابتکار عمل و تحمل داشتن در رسیدن به این هدف، نیاز است.

چاپ کردن 70 شماره مجله ؟ انجام شد.

رویداد های بزرگ برای مشتری ها ؟ انجام شد.

ده ها هزار پست و بلاگ در وب سایت شما و حتی بیشتر؟ به صورت کامل انجام شد.

 

پس بازاریابی محتوایی چه شد؟

باور کنید یا نه، تمام کارهای ارزان قیمتی که در بالا نام بردیم، می توانند سئو وب سایت شما را چندین برابر قوی تر کنند و شما را به هدف نهایی خود یعنی بازاریابی محتوایی و اسیر کردن مشتری ها به برند خود نزدیک کند. با ما همراه باشید تا نگاهی عمیق تر داشته باشیم که یک بازاریابی محتوایی موفق به چه شکل خواهد بود.

به غیر از وبلاگ نویسی، بازاریابی محتوایی در سال 2020 میلادی به چه شکل خواهد بود. وبلاگ نویسی شاید، جنبه ی کلیدی بازاریابی محتوایی باشد، اما دیگر تمام ماجرا نیست. در واقع، این روزها بازاریابی محتوایی به معنی پویا بودن در راستای رسیدن به تمام کاربران در هر نوع پلتفرمی است.

اگر کسب و کار شما فقط از یک کدام از این پلتفرم های استفاده می کنند، ممکن است شما یک قسمت بزرگی از کاربران با پتانسیل بالا را، از دست بدهید.

 

انواع بازاریابی محتوا

در نظر داشته باشید که می توانید انواع دیگری از تولید محتوا را نیز به بازاریابی خود اضافه کنید، برای مثال :

 • ایبوک ها ( E Books )
 • پادکست ( Podcast )
 • وبینار ( Webinar )
 • پست های شبکه های اجتماعی
 • ایمیل مارکتینگ
 • بروزرسانی از طریق اینفلوئنسر ها
 • دوره های آموزشی آنلاین
 • مطالب ویدیویی
 • و غیره …

 

تحقیقاتی در سال 2020، گفته است که در این دهه بازاریابی محتوایی شامل این موارد ضروری نیز خواهد بود :

 • استریم های زنده ( Live-Streaming )
 • محتوایی که برای جستجو از طریق صدا بهینه سازی شده است
 • تجربه های AR ( Augmented reality )
 • مکالمه های یک به یک با کاربران از طریق ابزارهایی مانند Facebook Messenger
 • محتواهای سفارشی که با استفاده از اطلاعاتی درباره ی کاربر مانند، مکان، رفتار آنلاین، و…  تولید می شود.

همانطور که می بینید، دامنه بازاریابی محتوا تقریبا بی حد است.

چیزی که در انواع بازاریابی های محتوایی یک شکل باقی می ماند، اعتماد سازی و ایجاد اعتبار برای برند مشخص از طریق محتوا های مختلف است. تقریبا 90% از کسب و کار های مدرن از نوعی از بازاریابی محتوایی استفاده می کنند، از غول هایی مانند “John Deere ” و ” Red Bull ” گرفته تا کسب و کارهای کوچک و محلی.

 

کنجکاو هستید که بازاریابی محتوایی چگونه کار می کند ؟

حالا که کاملا درباره ی این موضوع صحبت کردیم که بازاریابی محتوایی چیست، و چه نوع هایی دارد، می توانیم نگاه عمیق تری داشته باشیم که بازاریابی محتوایی، می تواند چه کار های برای برند شما انجام دهد.

 

 

قدرت محتوای خوب 

قدرت محتوای خوب 

محتوای خوب هر چیزی است، اما صوری نیست!

چه برند شما بزرگ و یا کوچک باشد ، خوانندگان انتظار دارند محتوای شما عمیق ، دارای منبع مناسب و غیرقابل توصیف باشد. در دنیایی که تکنولوژی هایی مانند Deep fake و فیلتر های فراوان اینستاگرام وجود دارد، خواننده ی مطلب شما به دنبال مطلبی واقعی تر است، مطلبی که ارزش زمان ارزشمند خواننده را داشته باشد.

مطالبی طولانی تر، با نگاهی عمیق تر به موضوع، که اطلاعات بیشتری را به خواننده منتقل می کند، احتمال موفقیت و محبوبیت بیشتری را دارند.

 

محتوای خوب، شخصی سازی شده است

هرکسی به شکل خاصی از اینترنت استفاده می کند. خیلی از کاربران از موتور های جستجو انتظار دارند که دقیقا همان چیزی را به آنها نشان دهد که آنها دنبالش می گردند.

با همین منطق، بازاریابی محتوایی به افراد منتهی می شود. برای مثال، شبکه ی یوتیوب ( Youtube ) را در نظر بگیرید. الگوریتم یوتیوب بجای ارائه دادن جذابیت هایی سنتی مانند شبکه های تلویزیونی که از بازیگران و سلبریتی ها استفاده می شد تا فروش را افزایش دهد، از الگوریتمی کاملا شخصی استفاده می کند.

این به این معنا است که ویدویو هایی که به کاربران پیشنهاد می شود و حتی نوع تبلیغاتی که به کاربران نشان داده می شود، برای هر کاربر متفاوت و شخصی سازی شده است.
و این الگوریتم جواب داده است!

این شبکه ی ویدیویی غول پیکر – که متعلق به گوگل است – طی تحقیقاتی ما بین 2 میلیون از کاربران فعال شبکه ی خود، به این موضوع پی برد که محتواهای شخصی سازی شده و پیشنهاد شده به کاربران، بیش از 3 برابر محبوب تر از محتواهای هالیوودی بودند. این موضوع نشانگر این است که در بازاریابی محتوایی نیز شخصی سازی عمل و جنبه ی پر اهمیتی است.

 

محتوای خوب، شفاف سازی شده است

مصرف کننده های مدرن، دیگر فقط با یک برند در ارتباط نیستند، بلکه آنها جزئی از اصل داستان برند هستند. 53٪ از کاربران انتظار دارند که شرکت ها مسئولیت شرکت را در رسانه های اجتماعی نشان دهند ، و همچنین نسبت به تغییرات در محصولات یا خدمات شفاف باشند.

ممکن است کمی تلاش اضافی انجام شود ، اما واضح است که شفافیت ارزش آن را دارد. در بازار امروز ، شفافیت بالا کلید اعتماد سازی عمومی است. تولید محتوا می تواند به شفاف بودن برند شما برای کاربران کمک کند.

 

3 دلیل برای اینکه تولید محتوای قوی ارزشمند خواهد بود

بازاریابی محتوایی به شما کمک می کند تا با کاربران زیادی ارتباط باشید

تکنولوژی مرتبا دارد نحوه ی تصمیم گیری و ارتباط جامعه ی هدف شما با اطلاعات را تغییر می دهد. در سال 2020 یک تحقیقات انجام شده توسط ” Statista ” تخمین زد که تا سال 2023 بیشتر از 7 میلیارد انسان از تلفن های هوشمند استفاده خواهند کرد.

لحظه ای به این موضوع فکر کنید، این عدد تقریبا به اندازه ی جمعیت حال حاضر دنیا است! امروزه بیشتر از هروقت دیگر، محتوای شما پتانسیل جهانی شدن را دارد.
هدف ساده تری را در نظر بگیریم، برای مثال : افراد بالغ در آمریکا

به صورت تقریبی، هر فرد بالغ در آمریکا بیشتر از 11 ساعت از روز خود را در ارتباط با شبکه های محتوایی می گذارند. بله، 11 ساعت در روز! پس امروزه بیشتر از هروقت دیگر، برند شما این فرصت را دارد تا با مشتری و کاربر مد نظر خود گفتگویی طولانی داشته باشد تا بتواند آن کاربر را به مشتری وفادار تبدیل کند.

 

بازاریابی محتوایی تغییر ایجاد می کند ( Conversion Marketing )

توضیح کوتاه : Conversion در بازاریابی دیجیتال به معنای زمانی است که وب سایت شما به دلیل بازاریابی خود توانسته است یک کاربر که قصد کند و کاو در وب سایت داشته را به یک مشتری دست به نقد تبدیل کند.

آیا می دانستید که، به صورت تقریبی، بازاریاب های محتوایی 6 برابر موفق تر در تغییر و ایجاد Conversion در کاربران نسبت به بازاریاب هایی که استراتژی های دیگری را پیش گرفتند، بودند؟ این به این معنا است که بازریابی محتوایی 2.9% موفق بوده است و بازاریابی سنتی 0.5%.

چه شما یک کسب و کار B2B باشید چه B2C کاربران شما میل به محتواهایی دارند که خارج از شلوغی دنیای وب بتواند به آنها کمک نیز کند، این کمک کردن و حسن نیت داشتن چیزی است که در کاربران شما Coversion و تغییر ایجاد می کند.

برای انجام این کار شما نیاز به تولید محتوایی خاص و منحصر به فرد دارید، محتوایی که سبک و خلق و خوی برند شما را دارد و برند دیگری نمی تواند این کار را انجام داد، در بازاریابی محتوایی به آن محتوایی که فقط شما تولیدش می کنید و اصطلاحا منحصر به فرد است CDF ( Content Differentiation factor ) می گویند.

این محتوای جدید و منحصر به فرد، محتوایی است که کاربر شما مثال آن را جایی نداده است، پس با پیدا کردن CDF خود، تغییر و Conversion در کاربران خود را افزایش دهید.

 

تولید محتوا هزینه ی کمی دارد

هر کسب و کاری، بدون در نظر گرفتن اندازه ی آن کسب و کار، به دنبال کم کردن هزینه ها است. بازاریابی محتوایی روشی است برای تبلیغات با هزینه ی کمتر. بازاریابی محتوایی 62% ارزان قیمت تر از بازاریابی و تبلیغات سنتی است، اما 3 برابر نتیجه ی بهتر خواهد داشت.

در دهه ی گذشته، شاهد رشد حیرت انگیز در حوزه بازاریابی محتوا بوده ایم. ( نکته ی بالا مربوط به دهه ی گذشته ی میلادی یعنی 2010 تا 2020 است. ) طبق گفته ی ” Google Trends ” علاقه ی جهانیان به بازاریابی محتوایی در 16 سال گذشته، امسال یعنی سال 2020 به اوج خود رسیده است. بازاریابی محتوایی نه تنها بودجه ای که شما برای انجام این کار در نظر گرفتید نصف خواهد کرد، بلکه فروش و محبوبیت برند را نیز افزایش خواهد داد.

 

 

آیا آماده ی رونق کسب و کار خود هستید ؟

رونق کسب و کار

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و رشد کاربران با پتانسیل، بازاریابی محتوایی هر روز مهم تر از قبل می شود.

آیا شما نیز آماده هستید تا با استفاده از بازاریابی محتوایی برای برند خود ارزش ایجاد کنید، انجمنی بسازید و نهایتا از اعضای همین انجمن مشتری های وفادار برای خود بسازید؟

برای مطالعه ی بیشتر و طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی، کتابی وجود دارد که موارد ضروری و اولیه را مانند همین مطلب به شما آموزش خواهد داد، نام این کتاب ” Content Marketing: The Ultimate Beginner’s Guide to What Works” می باشد که توسط وب سایت searchenginejournal.com آماده شده است.

شما می توانید این کتاب را از طریق این لینک دانلود کنید : دانلود کنید !

برای دانلود کتاب به لینک بالا بروید و بعد از پر کردن پرسشنامه ی ساده ای که وب سایت منبع برای شما در نظر گرفته است، روی دکمه ی ” Download Ebook ” کلیک کنید تا دانلود شما شروع شود.

 

منبع مطلب : What Is Content Marketing & Why It Matters نوشته شده توسط ترجمه شده توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *