محتوای کامل چیست؟‌ 6 استاندارد برای تولید یک محتوای کامل

تعداد بازدید : 4044
محتوای کامل چیست ؟
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

همه ی ما می دانیم که محتوا امپراطور است! همچنین می دانیم که آنچه که یک محتوای خوب در نظر گرفته می شود، مداما در حال تحول است. مخصوصا زمانی که کاربران شروع به جستجو و هضم محتوا های متفاوتی می کنند. ترند های مارکتینگ و بازاریابی تغییر می کنند و تکنیک های تولید محتوای ما نیز باید با آنها تغییر کنند.

در غیر این صورت، باید از بازاریابی از طریق محتوا ( Content Marketing ) خداحافظی کنیم. پس حتما قبل از به انتشار گذاشتن محتوای خود، آن را بازبینی کنید و مطمئن شوید که قواعد یک محتوای استاندارد را داراست.

 

تولید محتوای کامل چیست ؟

1. محتوای کامل شامل ویدیو است.

این روزها عکس ها و نوشته ها به تنهایی کافی نمی باشند. تکنولوژی در حال پیشرفت است و این پیشرفت نیز در تولید محتوای ما تاثیر گذار است. یک محتوای کامل شامل ویدیو است، به این دلیل که زمانه ای که در آن کار می کنیم این موضوع را می طلبد.

سوال های زیر را مطالعه کنید، می توانند درک این موضوع را برای شما راحت تر کنند :

– هنگام مرور رسانه های اجتماعی و وب بیشترین ارتباط را با چه چیزی احساس می کنید؟

– چه سبک محتوایی بیشتر از دیگر محتواها احساس ارتباط را در شما بر می انگیزد؟

– چه چیزی شما را با یک برند مرتبط می کند؟

– شما قبل از خرید یک کالایی که نیاز به اطلاعات مفصل در مورد آن دارید به چه چیزی نگاه می کنید؟

می توان حدس زد که جواب شما نوعی از محتواهای ویدیویی است، چه درست شده توسط برند مشخص چه ساخته شده توسط مصرف کنندگان. ویدیوها به مصرف کنندگان کمک می کند تا قبل از خرید کالا، بیشتر درباره ی آن کالا یاد بگیرند و یادگیری آنها درباره ی کالای مشخصی، آن کالا را برای آنها قابل استفاده تر از قبل می کند.

ویدیو ها و لایو استریمها  (Live Stream) شدیدا محبوب هستند و محبوب خواهند ماند، مخصوصا امروزه که پلتفرم های بسیاری امکان Live Stream را به کاربران خود ارائه می دهند.

ایده این است که شما می توانید به جای اینکه به مخاطبان خود به صورت گفتاری توضیح دهید که به چه دلیل باید به شما اعتماد کنند، این موضوع را به آنها نشان دهید. برای به سرانجام رساندن این کار شما می توانید با بودجه ی کم از تولید کنندگان ( Producer ) معمولی تر کمک بگیرید یا اینکه تولیدکنندگان حرفه ای تری را برای این کار استخدام کنید.

 

 

2. محتوای کامل به سوال ها جواب می دهد.

زمانی که کسی موضوعی را در موتور های جستجو وارد می کند، دنبال چیز خاصی می گردد، درست است؟

– جواب به یک سوال

– اطلاعات درباره ی کالا یا خدمات مشخصی

– چگونگی انجام یک کار

حتی زمانی که کسی یک کلمه کلیدی را خارج از فرم یک سوال در موتورهای جستجو وارد می کند، هنوز می توان حدس زد که آنها چه سوالی دارند یا به دنبال چه سبک از اطلاعاتی می گردند. با استفاده کردن از ابزار های مشخص SEO شما می توانید سوال های مشخص درباره ی یک کلمه ی کلیدی را شناسایی کنید.

برای مثال :

کلمه ی کلیدی :

– فتوشاپ

سوال های احتمالی :

– چگونه فتوشاپ را یاد بگیریم؟
– خرید فتوشاپ
– چگونه در فتوشاپ یک عکس را تدوین کنیم؟
– …

زمانی که شما در پروسه ی تولید محتوای خود هستید، می توانید با گنجاندن سوال ها ( و جواب های آن ها ) در محتوای خود، محتوایی پر از اطلاعات مفید و کاربردی بسازید تا سوالی در ذهن کاربر ( خواننده ) شما ایجاد نشود.

 

 

3. محتوای کامل اصالت دارد.

وقتی صحبت از اصالت در تولید محتوا می شود، منظور این است که محتوای شما باید به گوگل بفهماند که سایت شما چیزی را ارائه می دهد که دیگر سایت ها آن را ارائه نمی دهند :

– یک زاویه دید جدید درباره ی موضوع مشخصی

– اطلاعاتی که هنوز دیگران ارائه نکرده اند

یکی از کارمندان گوگل John Mueller می گوید : گوگل مطالب را فقط به دلیل وجود داشتنش فهرست بندی نمی کند، بلکه محتوای شما باید ” قابل استفاده، منحصر به فرد، متقاعد کننده، و کیفیت بالا ” باشد.

منحصر به فرد فقط کلمه ی دیگری بجای کلمه ی اورجینال و اصیل است. ایده های شما، پیام شما، و به طور کلی هویتی که شما از طریق محتوا آن را ارائه می دهید، باشد اصالت داشته باشد.

باز نشر دادن مطالب شخص دیگری، فاقد اصالت است.

اگر مطالب شما فاقد اصالت باشد، بعد از گذشت زمانی وب سایت شما فاقد لینک، کلیک، بازدید و در نهایت رتبه بندی می شود.

 

 

4- محتوای کامل توسط کاربر تولید می شود.

اینفلوئنسر ها معمولا در تولید محتوا از برند ها بهتر جلوه می کنند.

دلیل این موضوع چیست؟

اینفلوئنسر ها بیشتر به شکل یک دوست محتوای خود را به کاربر ارائه می دهند، نه یک کسب و کار که تلاش بر فروش دارد. مصرف کنندگان با افرادی که آنها را دنبال می کنند احساس ارتباط می کنند و فکر می کنند که می توانند به آنها اعتماد کنند.

در حالی که همگان فکر می کنند که هر کسی می تواند یک اینفلوئنسر باشد، همکاری با اینفلوئنسر مناسب می تواند هر کسب و کاری در هر اندازه ای را متحول کند. آمار ها نشان داد است که یک فرد بالغ پنج برابر بیشتر از همتای خود در 50 سال پیش، در روز اطلاعات مصرف می کند. می توان گفت دلیل اصلی این موضوع تاثیر مستقیم شبکه های اجتماعی بر روی افراد است.

بهترین قسمت کار کردن با یک اینفلوئنسر این است که شما دیگر احتیاجی به تولید محتوا ندارید! این کار اینفلوئنسرها است، تولید محتوای ساخته شده توسط کاربر ( User-Generated Content )

پس برای انتخاب اینفلوئنسر مناسب کسب و کار خود، به این فکر کنید که چه جامعه ای را هدف قرار داده اید و تلاش دارید از این طریق به آنها دست یابید و با توجه به جواب این سوال دنبال اینفلوئنسری بگردید که می تواند با تولید محتوای خود کسب و کار شما را بدرخشاند.

 

 

5. محتوای کامل تمرکز بر نتیجه دارد.

یک محتوای خوب، هدف و قصد دارد. شما باید برای هر یک از محتواهای خود، هدف و برنامه ای معین کنید تا با استفاده از برنامه ی خود به هدف از پیش تعیین شده ی آن محتوا دست یابید.

– چه سبک از محتوایی به مخاطبان شما احساس ارتباط داشتن با شما را می دهد؟

– چه موضوعاتی بیشترین کلیک را داشته اند؟ و کدام یک بالاترین بازدید را داشته اند؟

– کدام یک از محتواها باعث فروش بیشتر شده اند؟

سوالاتی از این قبیل را شما قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید باید جوابگو باشید.

سوالاتی این چنین به مرحله ی ایده پردازی شما کمک می کند و همچنین مشخص می کند که چه جور محتوایی باید بنویسید تا اهدافی که در ذهن دارید را به سرانجام برسانید.

در ادامه عکسی را می بینیم که یک مثال از این موضوع است که شما با توجه به هدفی که در ذهن دارید، چه سبک از محتوا را باید برای کسب و کار خود تولید کنید :

تولید محتوای کامل
همچنین محتوا ی شما باید کالایی به دست آمده از داده ها باشد. این به این معنا است که شما می توانید از گزارش ها، بازدید ها و آنالیتیک ها استفاده کنید تا به هدف آن محتوای مشخص دست یابید.

 

 

6. محتوای کامل شامل عناوین قوی است.

محتوای قوی افرادی که پتانسیل خواندن آن مطلب را دارند را تشویق می کنند. به آنها می فهماند که آیا احتیاج دارند که از وب سایت شما بازدید کنند یا نه. اگر عناوین شما مبهم، حوصله سر بر یا عمومی باشد، ممکن است به اندازه ای که مد نظرتان است، کلیک جذب نکنید.

اما اگر عناوین شما جذاب و گیرا باشد و خواننده را در مرحله ای قرار دهد که فکر کند که اگر مطلب را کامل نخواند چیز مهمی را از دست داده است، احتمال اینکه کلیک های بیشتری روی لینک وب سایت شما شود بیشتر می شود.

برای مثال به این دو عناوین توجه کنید :

– “امکانات جدیدی که می توانید در وب سایت خود استفاده کنید”

– “اشتباه نکنید و همین امروز این امکانات جدید را به وب سایت خود اضافه کنید”

شما روی کدام یک از این عناوین کلیک می کنید؟

عنوان دوم احساس فوریت دارد و به خواننده این احساس را القا می کند که اگر روی این عنوان کلیک نکند، اطلاعات و امکانات جدید و نوینی را از دست می دهد، که این امکانات ممکن است فروش کسب و کار او را بیشتر کند، پس حتما عنوان دوم محبوب تر از اولی خواهد بود.

 

 

سخن آخر

دفعه ی بعدی که خواستید روی دکمه ی انتشار محتوا کلیک کنید، مطمئن شوید که تمامی این نکته ها در محتوای شما گنجانده شده اند. روش های فراوانی برای تولید یک محتوا وجود دارد، اما برای ارائه ی آن محتوا به بهترین حالت این نکات ضروری می باشد.

هنگامی که شک داشتید همیشه داده ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید محتوای شما در بهینه ترین و بهترین حالت در سمت سوی هدف شما از، در حال خدمت به کسب و کار شما است.

 

منبع مطلب : What Is Great Content? The 6 Standards of Content Greatness نوشته شده توسط ترجمه شده توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *