لوگوی آموزش روشا

معرفی بهترین لوگوی دنیا - FedEx

احتمالا مطالب زیادی در مورد بهترین لوگوهای دنیا یا بهترین لوگوهای تاریخ خوانده اید و نمی دانید کدام یک از آنها واقعی هستند. ما با مطالعه ی تعداد زیادی از مطالب خارجی و تحلیل و بررسی آنها بر اساس قدمت، جوایز دریافت شده و نظر مردم درباره ی آنها، به یک جمع بندی کلی رسیدیم که بهترین لوگوی دنیا را معرفی کنیم و سرگذشت آن را بنویسیم، همچنین شاید برای شما جالب باشد تا مصاحبه ای کوتاه با طراح این لوگو را بخوانید.

پیشنهاد می کنیم که اگر طراح گرافیک و بالاخص طراح حرفه ای لوگو هستید، از خواندن این مطلب صرف نظر کنید، چرا که طرز فکر مدیرعامل فدکس، قلب ما را به درد آورد و عمیقا عدم حضور چنین مدیرانی را در کشورمان حس کردیم !

اگرچه لوگو بخشی نسبتا کوچک از طرح کلی هویت یک شرکت یا مجموعه است، اما قدرت لوگو بخشی اساسی از موفقیت در برندسازی است. برای مشتریان، لوگوها مهمترین نقطه ارتباط با یک برند هستند، آنقدر مهم که ممکن است مردم نام برندها را به یاد نیاورند، ولی با دیدن لوگوی آنها، کاملا آنها را می شناسند.

 

لوگوی فدکس – بهترین لوگوی دنیا

اگر شرکت فدکس را نمی شناسید، باید بگوییم که یک شرکت هواپیمایی باری آمریکایی است و زیر مجموعه ی شرکت اصلی فدرال اکسپرس است. فعالیت اصلی این مجموعه انتقال بار و بسته های پستی است و این انتقال ها از 12 فرودگاه مرکزی و اصلی به بیش از 375 مقصد در سراسر دنیا انجام می شود. این شرکت که 649 فروند هواپیمای باری داری، در رتبه ی چهارم بزرگترین شرکت های هواپیمایی باری قرار دارد.

لوگوی اولیه ی شرکت فدکس اکسپرس (FedEx Express) در سال 1974 طراحی شد. بنفش به عنوان رنگ اصلی انتخاب شد و کلمه ی Fed با آن نوشته شد و نارنجی به عنوان رنگ ثانویه که برای Ex در نظر گرفته شد. رنگ آبی به معنای مبدا است و رنگ نارنجی نمایانگر سرعت است و اگر به لوگوی آن توجه کنید، یک فلش (پیکان) کوچک بین حروف E و X می بینید نشان می دهد بارها (نامه ها، جعبه ها و بسته ها) از نقطه ی A به نقطه ی B منتقل می شوند.

لوگوی شرکت فدکس در حال حاضر بر روی بیش از 600 هواپیما و 30.000 وسیله نقلیه زمینی، نصب شده است.

 

طراح لوگوی فدکس

 

این لوگو بیش از 40 جایزه ی طراحی را کسب کرده است. در این بخش مصاحبه ی کوتاهی با لیندون لیدر، که مدیر ارشد طراحی در شرکت Landor Associated بود را با هم می خوانیم :

 

فدرال اکسپرس

سوال : بیش از 20 سال از طراحی لوگوی FedEx می گذرد، از این پروژه چه چیزی را بیشتر به خاطر می آورید ؟

پاسخ : من همیشه گفته ام که ساخت یک پروژه ی عالی به یک مشتری عالی نیاز دارد. فردریک اسمیت، مدیر عامل شرکت فدکس، به ما اجازه داد که کار خودمان را انجام دهیم و به ما اعتماد کامل داشت. او گفت : “لیندون، اگر احساس می کنی که کامیون های ما باید صورتی و سبز باشند، فقط یه دلیل خوب به من بده ! “

 

اگر احساس می کنید کامیون های ما باید صورتی و سبز باشند، فقط یک دلیل خوب برای من بیاورید !

فردریک اسمیت، مدیر عامل FedEx

 

 

تغییرات لوگوی فدکس

سوال : موارد اصلی فدکس برای برقراری ارتباط هویت چه مواردی بودند ؟

پاسخ : ویژگی های اصلی برند FedEx، دقت، خدمات، سرعت و قابل اعتماد بودن، بود. ما یک مطالعه تحقیقاتی جهانی 9 ماهه انجام دادیم که نشان داد مشتریان این شرکت، عموما از کمپانی جهانی فدرال اکسپرس و قابلیت ها و خدمات آنها بی اطلاع بودند.

مشتریان آنها عموما از بارها از خدماتشان استفاده کرده بودند و حتی پس از دریافت بار، باز هم از بسته بندی های این شرکت استفاده می کردند، اما به درستی آن را نمی شناختند. ما به مدیر عامل فدکس توصیه کردیم که این شرکت باید از ارزشمندترین دارایی خود استفاده کند و آن هم نام تجاری FedEx است.

 

 

سوال : لوگوهای احتمالی دیگر چگونه بودند ؟

پاسخ : هر پنج لوگویی که ما برای این شرکت طراحی کردیم، همان کاری را انجام می دادند که لوگوی فعلی انجام می داد. اما در گذشته رنگ Ex لوگو سفید بود.

 

 

استفاده از رنگ سفید در طراحی

سوال : در مورد استفاده از رنگ سفید در طراحی های خود برای ما بیشتر توضیح می دهید ؟

پاسخ : من بارها با مشتریانم در این باره درگیر شده ام. آنها بارها گفته اند که “من مبلغ هنگفتی را برای یک آگهی در یک مجله پرداخت می کنم و شما به من می گویید می خواهید 60 درصد آن فضا خالی باشد ؟!” ولی خوشبختانه این مورد را برای شرکت فدکس، توضیح دادیم و آنها متوجه شدند که استفاده از فضای سفید در طراحی های ما، می تواند یک ابزار بازاریابی استراتژیک باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

×

با ما صحبت کنید

بر روی نام پشتیبان روشا کلیک نمایید، اگر بر روی سیستم خود نرم افزار واتس اپ را داشته باشید، مستقیما به ما پیام ارسال می کنید.

× در واتس اپ با ما گفتگو کنید
0