عوامل موثر بر يک لوگوی خوب

دسته بندی ها : لوگو 1 مهر 1398 آموزش روشا 1187 بازدید

حتی طراحان گرافیک هم نمی توانند با اطمینان درباره خوب بودن یک لوگو نظر بدهند. سلیقه شخصی یک امر اجتناب ناپذیر در این زمینه است که می تواند آن را به یک معمای حل نشدنی تبدیل کند. ولی این درست نیست. برای درک این نکته که چه عاملی بر یک لوگوی خوب مؤثر است باید نگاهی واقع بینانه – یعنی بدون در نظر گرفتن احساسات و تمایلات شخصی یا عقایدی که بر نتیجه کار تأثیر گذار باشند –  به این مسئله داشت. باید دنبال پاسخ دادن به این پرسش ها باشید که ارتباط لوگو با نام تجاری چیست و چگونه می توان در گذر زمان یک لوگو را ماندگار کرد به طوری که مردم با یک نگاه آن را به خاطر بیاورند.

ما در این مقاله به این سؤالات پاسخ داده و دیدگاهی کلی از عملکرد و کیفیت یک لوگوی خوب را در اختیار شما قرار می دهیم. با استفاده از این مقاله شما دقیقا متوجه می شوید که چگونه لوگوی خود را از ابتدا یک لوگوی موفق طراحی کنید.

 

 

عملکرد یک لوگوی خوب

برای پاسخ به این سؤال که چه عواملی بر یک لوگوی خوب تأثیر گذار هستند ابتدا باید متوجه شویم که یک لوگوی خوب چه کارکردی باید داشته باشد.

یک لوگوی خوب ابزار مناسبی برای جلب توجه بیننده به سمت نام تجاری و خلق خاطره ای ماندگار در ذهن افراد است. لوگوها برای متمایز کردن محصولات و خدمات از رقبا از طراحی استفاده کرده و مالکیت خود بر یک نام تجاری مشخص را در بازار تعیین می کنند.

با وجود اینکه ماهیت ذهنی زیبایی شناختی در طراحی لوگو می تواند همه جنبه های طراحی را تحت تأثیر قرار دهد، باید عوامل دیگری را در ارزیابی لوگو مد نظر قرار داد – مهم ترین آن ها عبارت است از در نظر گرفتن این نکته که لوگو تا چه حد توانسته عملکرد مناسبی داشته باشد. در انتهای کار، یک لوگوی خوب باید ظاهری زیبا داشته باشد ولی مهم تر اینکه باید در راستای هدف خود در معرفی نام تجاری عمل کرده و مورد پسند سفارش دهنده قرار بگیرد.

 

 

 

عوامل دیداری یک لوگوی خوب

لوگوها معمولا دربردارنده نشانه گذاری، گرافیک و نقش های رنگ آمیزی شده هستند. این ها عوامل دیداری طراحی هستند و کیفیت آن ها با توجه به طرز تفکر افراد تعیین می شود. طراحان حرفه ای لوگو برای بهینه سازی این عوامل، درباره حیطه فعالیت نام تجاری تحقیق کرده و از اصول طراحی لوگو استفاده می کنند.

 

اين لوگو که توسط Mitch طراحي شده دقيقا الهام گرفته از محصول بوده و از طريق بازي با شکل ها يک طرح ماندگار ارائه داده است.

 

Maurojaurenart از سبک فضايي براي طراحي يک لوگوي برازنده و خوشايند استفاده کرده است.

 

طراحی حروف مفاهیم بیشتری از خود کلمه را منتقل می کند. یک لوگوی خوب مجموعه ای از حروف که تداعی کننده مفهوم خاصی هستند را در کنار هم قرار می دهد. دو لوگوی بالا را در نظر بگیرید – که هر دو مربوط به یک نام تجاری هستند. با وجود اینکه هر کدام از طراحان دیدگاه متفاوتی داشتند، برای برازندگی و نوگرایی در کار خود از آرایش حروف در طراحی لوگو استفاده کرده اند (به همراه حروف تزیین شده در یکی از لوگوها). بینندگان حتی بدون آگاهی از حیطه فعالیت شرکت می توانند مفهوم لوگوها را متوجه شوند. این یک امر اتفاقی نیست – طراحان حرفه ای لوگو، همواره در حال افزایش اطلاعات در زمینه کاری خود هستند.

 

Anastasia S از رنگ هاي هماهنگ، درخشان و گرم براي طراحي استفاده کرده که حس شادي و خانوادگي- دوستانه اي را به بيننده منتقل مي کند.

 

رنگ توانایی برانگیختن احساسات را دارد و یک لوگوی خوب از این ویژگی برای تحریک احساسات بیننده خود استفاده می کند. انتخاب درست رنگ در طراحی لوگو باعث انتقال حس خوب و شادمانی به بیننده می شود (مانند لوگوی بالا) در حالیکه انتخاب رنگ های تیره در همان لوگو باعث ایجاد احساسات غم انگیز و زننده می شود. در لوگوهای خوب انتخاب هوشمندانه رنگ با کمک روانشناسی رنگ ها و اصول کلی رنگ ها انجام می شود و نباید تفاوت های فرهنگی و سنتی را نیز در انتخاب رنگ نادیده گرفت.

 

                                           ترسيم لوگو مي تواند دربرگيرنده ريزه کاري هايي در تصوير باشد. طراحي شده توسط angel-es.

 

يا ترسيم لوگو مي تواند واضح و بدون ريزه کاري باشد. طراحي شده توسط Ade G.

 

اشکال رسم شده در یک لوگو می توانند دربردارنده تزیینات و شکل هایی با جزییات زیاد بوده یا از خطوط ساده ، نقش ها و متون تشکیل شده باشند. هنگامی که لوگوها وارد فرایند تجاری سازی می شوند اشکال رسم شده نقش تعیین کننده ای دارند. تصاویر لوگوی معروف را که با شنیدن یک نام تجاری به خاطر می آورید در نظر بگیرید مانند سیب شرکت اپل یا علامت تیک شرکت نایک. طراحی مناسب لوگو باعث ماندگار شدن آن در ذهن بیننده شده و در نتیجه نام تجاری شرکت در حافظه بیننده ثبت و ماندگار می شود.

 

اين لوگو که توسط Sign²in طراحي شده آميزه اي از نشانه گذاري، رنگ و رسم شکل است که باعث ايجاد ترکيب خوشايندي شده است.

 

 

ترکیب عبارت است از پیدا کردن یک روش کارآمد برای هماهنگ کردن اجزای دیداری یک طرح. یک لوگوی متناسب لوگویی است که اجزای مختلف آن به شکل متوازنی کنار هم قرار گرفته باشند. نقاط میانی لوگو باید دربر دارنده مهم ترین ویژگی دیداری باشند به گونه ای که اطلاعات مهم طرح به سرعت با دیدن لوگو دریافت شود. با وجود اینکه تحقیقات نشان دهنده این هستند که فضای سفید بیشتر باعث افزایش کارایی و درک مفهوم لوگو می شود، برای بدست آوردن تناسب های دیداری چشم نواز می توان از قالب های خط کشی شده استفاده کرد (سومین قانون، قانون احتمالات است).

 

 

کیفیت یک لوگوی خوب

در اینجا به ویژگی های بیشتری در طراحی یک لوگوی خوب می پردازیم. همانطور که در قسمت های قبل ذکر شد، با وجود اینکه افزایش تأثیر لوگو از طریق ویژگی های دیداری طراحی دارای اهمیت زیادی است، طراحی یک لوگوی خوب نیازمند توجه ویژه به الزامات فرآیند تجاری سازی است.
با وجود اینکه ارزیابی کیفیت طرح می تواند امری ذهنی باشد، داشتن اهداف مشخص باعث آسان شدن سنجش نتایج می شود. هنگامی که در حال بررسی کیفیت لوگو هستید، معیارهای زیر را در نظر بگیرید.

 

 

 

تمایز

لوگوی شما باید متمایز بوده و به گونه ای طراحی شده باشد که با لوگوی نام های تجاری مشابه متفاوت باشد. برای تأثیر دیداری بیشتر، از اصول طراحی خارج از عرف استفاده کنید. هر نام تجاری دارای داستان منحصر به فردی است که می توان از آن به عنوان راهنمایی برای طراحی یک لوگوی متمایز استفاده کرد.

اين لوگو به خاطر تداعي هوشمندانه رول هاي سوشي در ذهن بيننده متمايز است. طراحي شده توسط طرح cucuque design.

 

يک پيکر انتزاعي در حال دويدن يکي از اشکال رايج در لوگوهاي مرتبط با سلامتي است ولي blue spin با استفاده از حالت خاص پيکر و کلاه بامزه روي سر آن لوگوي خود را متمايز کرده است.

 

 

 

ارتباط

ارتباط بیانگر چگونگی برقراری رابطه بین بیننده و لوگو است. باید اطلاعات دقیقی درباره افرادی که با لوگو سر و کار خواهند داشت داشته باشیم، از جنبه های کلی مثل سن و تحصیلات گرفته تا جنبه های جزیی تر مانند اولویت ها و سرگرمی ها. از اطلاعات خود از اجتماع هدف در استفاده از اصول طراحی که مورد پسند آن ها باشد استفاده کنید. این امر نیازمند برقراری توازن بین دو عنوان بالا است به این معنی که شما می خواهید لوگوی شما متمایز باشد ولی نباید بی ربط با اجتماع هدف باشد و به گونه ای طراحی شود که آن ها با لوگو ارتباط برقرار نکنند.

 


Joe Abelgas ™ از یک نشانه گذاری خاطره انگیز استفاده کرده که مورد پسند گردشگران و افردای است که می خواهند تعطیلات خود را در جزیره بگذراند.

 

 

 

سادگی

بهترین لوگو لوگویی است که بیننده مفهوم آن را در نگاه اول متوجه شود. همانطور که طراح Jeff Fisher بیان کرده یک لوگو باید ” به سرعت توجه بیننده را در بین قفسه های شلوغ یک مغازه یا هر رسانه دیگری که برای تبلیغ، بازاریابی و پیشرفت کار استفاده می شود، به سمت نشانه ها جلب کند.”

طرح EWMDesigns از یک طراحی ساده برای ایجاد یک فضای خوشایند استفاده کرده است.

 

سادگی ارتباط مستقیمی با ماندگاری دارد. یک لوگو باید پیغام نهفته در نام تجاری را به طور مختصر منتقل کند و از طریق حروف خوانا، اشکال کوچک و ریزه کاری های جزیی می توان به این هدف رسید (تصور کنید طرح شما هنگامی که تک رنگ بوده یا کوچک نمایی شود تا چه حد عملکرد بهتری خواهد داشت).

 

 

 

ماندگاری

خوب بودن یک لوگو در زمان حال کافی نیست – بلکه لوگو باید در زمان های آینده هم کاربرد داشته باشد. با وجود اینکه طراحی مجدد لوگو یکی از روش های رایج مورد استفاده است، تغییرات مدام یک لوگو باعث کاهش توانایی بیننده در برقراری ارتباط بین لوگو و شرکت می شود. به همین دلیل بهتر است که لوگو از همان ابتدا با در نظر گرفتن ماندگاری طراحی شود.

برای طراحی یک لوگوی ماندگار از تکرار سلسله وار و مد گرایی اجتناب کنید. مد گرایی حتی قبل از اینکه بیننده لوگو را ببیند ارزش خود را از دست می دهد. بر طراحی یک لوگوی با کیفیت بر نیاز بازار متمرکز شوید. از لوگوهایی که در طول زمان ماندگار شده اند الهام بگیرید. با وجود اینکه بعضی از لوگوهای معروف برای تطابق با دوران جدید به روز می شوند باز هم به دلیل تکرار اجزای اصلی، یادآور نام تجاری منحصر به فردی هستند.

smiDESIGN  از سری های هندسی ظریف استفاده می کند تا یک آرم ایجاد کند که هم کلاسیک باشد و هم مدرن.

 

 

 

تطابق

تطابق به این معنی است که لوگویی که طراحی می کنید بر همه رسانه های دیجیتال و کاغذی موجود منطبق باشد.

لوگوی annalisa_furia’s با چندین ترکیب به گونه ای طراحی شده که قابلیت تطابق با هر شرایطی را داشته باشد.

 

لوگوهای کاربردی برای قابل استفاده بودن در شرایط مختلف در چندین اندازه و با جزییات متفاوت و حتی در چندین رنگ طراحی می شوند. لوگویی که به خوبی طراحی شده باید در موبایل و اینترنت، رسانه های دیجیتال و کاغذی و در اندازه ها و ابعاد مختلف قابل استفاده باشد.

 

 

 

هر نام تجاری لایق داشتن یک لوگوی خوب است

حالا که با کیفیت لازم در طراحی لوگو آشنا شده اید وقت آن رسیده که لوگویی طراحی کنید که بتوان با اعتماد به نفس از آن به عنوان لوگوی خوب یاد کرد. اگر برای اجرا کردن لوگوی خود نیاز به کمک دارید از یک فرد حرفه ای بخواهید تا تصویر ذهنی شما را به لوگویی تبدیل کند که به آن افتخار کنید.

 

 

منبع مطلب : What makes a good logo? نوشته شده توسط : Colette Pomerleau  ترجمه شده توسط آموزش روشا

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  پشتیبانی آنلاین آموزش روشا
  لطفا بر روی نام پشتیبان کلیک کنید تا بتوانید در واتس اپ به او پیام دهید. لازم به ذکر است، شما باید بر روی سیستم و یا موبایل خود نرم افزار "Whatsapp" را داشته باشید تا بتوانید پیام ارسال کنید.