چگونه یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ بسازیم ؟

تعداد بازدید : 3846
چگونه یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ بسازیم ؟
5/5 - (2 امتیاز)

امروزه بیشتر مصرف محتوای ما در دنیای دیجیتال رخ میدهد. برای اینکه بتوانیم همچنان خود را به پیشرفت های فناوری برسانیم، باید بازاریابی را نیز بصورت دیجیتال دربیاوریم. رخ دادن این این تحول، نیاز به حضور برند شما در دنیای دیجیتال دارد. برای خلق یک حضور دیجیتالی موفق، شما باید یک راهبرد بازاریابی دیجیتالِ مستحکم داشته باشید.

بازاریابی دیجیتال چیست و چرا باید برای آن راهبردی خاص داشته باشیم؟ “راهبرد بازاریابی دیجیتال” اصطلاحی است که تعاریف زیادی را در بر میگیرد. شاید تسلط بر آن کار گیج کننده ای باشد. به همین دلیل است که ما این راهنمای کاربردی را در 7 مرحله تنظیم کردیم تا به شما در ساخت یک راهبرد بازاریابی دیجیتال کمک کند.

 

 

ساخت استراتژی مارکتینگ

 

 

راهبرد بازاریابی دیجیتال دقیقاً چیست؟

راهبرد بازاریابی دیجیتال، یک فرایند گام به گام و قابل اقدام است که در جهت دستیابی شما به اهداف بازاریابی دیجیتال، کار میکند.

بازاریابی دیجیتال از طریق کانالهای بازاریابی دیجیتال به انجام میرسد که شامل رسانه های اجتماعی، انتشار دیجیتال از طریق رسانه های پولی، خریداری شده، یا شخصی انجام میشود.

یک راهبرد بازاریابی دیجیتال شامل یک فرایند بسیار دقیق تصمیم گیری در مورد اهداف بازاریابی دیجیتالِ شما و تعیین مناسبترین کانالها برای رسیدن به این اهداف است.

 

 

بازاریابی دیجیتال

 

 

7 گام برای ساخت یک استراتژی بازاریابی دیجیتال

در اینجا چند گام اساسی برای ساخت یک راهبرد مستحکم برای بازاریابی دیجیتال برای برند شما را نشان میدهیم:

 

1. یک هدف تعیین کنید.

هدف استراتژی دیجیتال مارکتینگ

 

قبل از اینکه شروع به راهبردسازی کنید، باید از خود بپرسید که به راهبرد بازاریابی خود به چه هدفی میخواهید دست یابید. به نظر ساده میرسد اما این مرحله نیاز به این دارد که اهداف خود را بصورت کاملا دقیق و موشکافی شده تعیین کنید.

برای انجام این کار میتوانید از شاخصه SMART استفاده کنید

SMART یک لغت خلاصه شده از حروف اول کلمات زیر است که شاخصه های تعین هدف میباشند:

 • اختصاصی
 • قابل سنجش
 • قابل حصول
 • مرتبط
 • اهداف زمانی

کسب دیدگاههای بیشتر در مورد وبسایت، یک هدف SMART محسوب نمیشود.

اما مثلاً افزایش ده درصدی بازدید از وبسایت از طریق اگهی های یک رسانه اجتماعی در طی دو ماه آینده، یک هدف SMART محسوب میشود. وقتی مراحل دقیق برای رسیدن به هدفتان را تعیین میکنید، به SMART عمل میکنید.

 

 

2. حضور فعلی خود را در بازاریابی دیجیتال ارزیابی کنید.

حتی اگر در حال حاضر تقریبا هیچ حضوری ندارید،خوب است که درک کنید که در گذشته به چه دستاوردهایی رسیده اید. این مرحله به شما کمک میکند تا بدانید بر روی چه چیز باید تمرکز کنید تا به خوبی به اهداف خود دست پیدا کنید.

 

ارزیابی دیجیتال مارکتینگ

 

ابتدا شما نیاز به درک کانالهای بازاریابی اصلی خود دارید:

 • وب سایت شما
 • رسانه های اجتماعی
 • بازاریابی ایمیلی
 • بازاریابی محتوا/SEO
 • تبلیغات به روش پرداخت به ازای هر کلیک

کدامیک از این موارد، بیشترین ترافیک بازدید را برای شما ایجاد میکند؟ هر کانال و رسانه را از موثرترین تا کم اثرترین، رتبه بندی کنید .

 

 

3. قیف فروش دیجیتال را درک کنید.

قیف فروش دجیتالی

 

قیف فروش دیجیتال، کمان حرکت یک فرد از حالت غریبه به حالت تکرار خرید و بعد از آن تبدیل شدن به مشتری دائم است. برندی با حضور دیجیتال قوی میتواند از این قیف برای دستیابی به اهداف بازاریابی دیجیتال استفاده کند. چطور؟ با نشان دادن هر مرحله از قیف با ابزار مناسب بازارایابی دیجیتال.

درک قیف فروش دیجیتال به این معنیست که شما باید هر مرحله از قیف و ابزار دیجیتال مربوط به آن را درک کنید.

در اینجا جزئیات ساده شده مراحل و پاسخهای مناسبِ بازاریابی دیجیتال آورده شده اند.

 

 • آگاهی

مشتری های بالقوه را از حضور خود آگاه کنید. برای مثال، از طریق آگهی های روی رسانه های اجتماعی یا رتبۀ بالا در موتورهای جستجوگر

 

 • علاقه

دیگران را به برند خود علاقه مند کنید. شما که هستید و چه چیز شما را از رقبای خود متمایز میکند؟ یک ابزار مناسب دیجیتال برای این مرحله، شامل ویژگی های برند شما در انتشارات دیجیتال و ویدیو ها است.

 

 • درگیر شدن

روابط خود را استحکام بخشید.پست های اسپانسر شده روی رسانه های اجتماعی که دغدغه های مشتری ها را نشان میدهند، میتواند آنها را تشویق کند تا سوال بپرسند که این یک ابزار عالی برای این مرحله است.

 

 • اقدام

با مشتری خود تجارت کنید. یک ابزار مناسب برای این مرحله، اجراسازی درخواست برای اقدام برای مشتری به منظور انجام خرید است. برای مثال، با ارائه تخفیف در آگهی ها یا ایمیل ها برای مشتری، برای او مشوق خرید ایجاد کنید.

 

 

4. شخصیت مشتری ایده آل خود را ترسیم کنید.

باید قبل از این سعی در دستیابی موفق به مشتری داشته باشید، او را بشناسید. حال چگونه میتوانید متوجه شوید که مشتری شما چه کسی است؟

 

ساخت پرسونای مشتری

 

خود را به جای مشتری قرار دهید. به محض اینکه بتوانید تور کنید که او چه شخصیست، میتوانید مفروضاتی در مورد اینکه چه چیز برای او جذاب است داشته باشید.

 • یک روایت خلق کنید: این فرد از کجا خرید میکند؟ چه چیز میخواند؟ او را در چه کانالهای بازاریابی ای میتوانید پیدا کنید؟
 • اختصاصی شوید. آنها به چه چیز نیاز دارند؟ ترجیحات آنها چیست؟ شما چطور میتوانید انتظارات او را برآورده یا مهار کنید؟

+ مثال مشتری: تروور(Trevor) 26  ساله بر تجربه بیش از هر چیز ارزش مینهد. او خودرو ندارد. او یک اکسپرسیونیست(بیان گرا) است که دوست دارد اقلام جدید بخرد و نمیخواهد مثل بقیه به نظر برسد.

 • آیا تحقیق شما از خدمات تحلیلگر استفاده میکند؟

 

 

5. محل قرار گیری مشتری در قیف فروش را تعیین کنید.

حالا باید مشتری های خود را در محل مناسب روی قیف فروش قرار دهید. در تمام قسمت های قیف، مشتری هایی برای اینکه با انها ارتباط برقرار کنید وجود دارند.

 

مشتری های دیجیتال مارکتینگ

 

برای مثال، فرض کنید که محصول شما یک دئودورانت ارگانیک است مشتری بالقوه شما ممکن است  :

 • کسی باشد که در گوگل بدنبال دئودورانت ارگانیک باشد و به مقاله ای برسد که محصول شما روی آن معرفی شده.
 • کسی که بدنبال خرید یک دئودورانت ارگانیک است و هیچ ماده زائدی ندارد، و پست اسپانسری فیسبوک شما را در مورد اینکه دئودارنت از مواد قابل بازیافت ساخته شده، میبیند.
 • کسی که قبلا محصول شما را خرید و کسی که او را در ایمیل کمپین خود قرار داده اید، پیشنهاد میکند که دئودورانت شما را با تخفیف بخرد.

به محض اینکه این اطلاعات را بدست آوردید. میتوانید از طریق کانالهای مختلف،  شروع به هدف گذاری برای گروههای مجزای مشتری های خود بنماید.

 

 

6. یک برنامه محتوا خلق کنید.

در این مرحله، یک راهبرد بازاریابی دیجیتال را برای هر کانالی که مشتری های شما را جلب میکند، توسعه میدهید. برای هر یک از یان کانالها  به چه نوع محتوایی برای دستیابی به اهداف بازاریابی دیجیتال خود نیاز دارید؟

 

برنامه محتوا برای دیجیتال مارکتینگ

 

راهبرد شما از گروهی از اعمال ساخته شده که به اهداف خاصی پاسخ میدهد. همچنین دارای یک خط زمانی خاص است بطوریکه هر اقدام دارای یک ضرب الاجل معین است.

بعضی از اقدمات به شرح ذیل میباشند:

 • توسعه یک راهبرد کلیدی: شناسایی لغات کلیدی برای پیشبرد
 • خلق یک تقویم محتوا

+ این کار به شما اجازه میدهد تا اهداف بلند مدت و به آسانی قابل ردیابی داشته باشید. تقویم محتوای شما بسیار اختصاصی خواهد یود. هر آیتمِ قابل اقدام  حداقل شامل نویسنده، تاریخ انتشار، لغات کلیدی، موضوع و تگ های بالقوه خواهد بود

+ باید یک هدف بازاریابی دیجیتال برای هر ماه وجود داشته باشد. برای مثال، با شروع  از ژانویه، هر دوهفته یک بار پستهایی با موضوع خاص روی وبلاگ خود قرار میدهید.

 • پست روی رسانه های اجتماعی: از تحقیقاتی که انجام داده اید برای تعیین اینکه چه نوع محتوایی را باید روی کانالهای شبکه اجتماعی خود پست کند، و هر چند وقت یکبار آن را پست کنید، کمک بگیرید.
 • استفاده از CTAها(دعوت به اقدام) و ویجتها: این بسیار حیاتی است که از CTAها(دعوت به اقدام) و ویجتها در محتوای بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید تا به مشتریها اجازه دهید تا به آسانی با شما و محصولات شما ارتباط برقرار کنند.
 • ابزار خودکارسازی بازاریابی: به محض اینکه راهبرد محتوای خود را معین کردید، این ابزار میتوانند کمک شایانی به صرفه جویی در وقت و افزایش کارایی شما داشته باشند.

 

 

7. نتایج تحلیل

به محض اینکه راهبرد شما مشخص شد، این مرحله را فواصل زمانی معین انجام دهشد(آن را به تقویم خود اضافه کنید). مشتری­ها چگونه با انچه شما با آنها به اشتراک گذاشته اید ارتباط برقرار میکنند؟ پیشرفت شما در جهت اهدافتان چگونه است؟ این تحلیل ها به شما در اصلاح برنامه ها و کسب تجربه از چیزهایی که طبق برنامه پیش نرفتند، کمک میکند.

تحلیل نتایج دیجیتال مارکتینگ

 

با استفاده از نرم افزار تحلیلی، شما میتوانید پیشرفت خود را در مراحل مختلف قیف فروش ملاحظه کنید. شما میخواهید موارد زیر را درک کنید:

 • اگر کلیک ها به مکالمه تبدیل شوند. آیا تحرکی در سطح قیف مشاهده میشود؟ چرا یا چرانه؟
 • اگر در نقطه ای، علاقه خود را به مشتری از دست بدهید. دلیل آن چیست و چگونه آن را برطرف میکنید؟
 • چه چیز به خوبی کار میکند و چه چیز کار نمیکند.

با آخرین ابزار بازاریابی دیجیتال آشنا شوید، شاید چیز جدیدی به بازار بیاید که نیازهای تحلیل شما را برآورده کند.

با نتایج حاصله، شما میتوانید از ابزار بصری سازی گرافیکی استفاده کنید که به مقایسه، رهگیری هدف و ارائه شما کمک میکند.

 

 

روی اهداف خود و قدمهای خود در راه رسیدن به این اهداف، تمرکز کنید

شاید متوجه شده باشید که برای خلق یک بنیان مستحکم برای یک بازاریابی دیجیتال، موفق، دو لغت کلیدی  هستند که شما باید با آنها زندگی کنید: اهداف و چیزهای اختصاصی. اهداف روشنی خلق کنید . سپس گامهای خاص خود را برای رسیدن به آنجا بردارد. هرچه اختصاصی تر ، بهتر!

و حالا که مجهز به راهنما شده اید میتوانید به عمق بیشتری بروید و بیشتر در مورد انواع مختلف بازاریابی دیجیتال و اینکه هر کدام چه کمکی به برند شما میکنند، یادبگیرید.

اهداف دیجیتال مارکتینگ

 

منبع مطلب : How to build a digital marketing strategy  نوشته شده توسط : Zeynep Lokmanoglu ترجمه اختصاصی توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *