10 تا از بهترین بازی های حرکتی کودکان در منزل

تعداد بازدید : 809
10 تا از بهترین بازی های حرکتی کودکان در منزل
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

تغییرات شرایط زندگی باعث شده است کودکان نسبت به گذشته مدت زمان بیشتری را در خانه سپری کنند. آن ها این مدت زمان را معمولا با بازی گوشی های هوشمند و کنسول های بازی چون Xbox و پلی استیشن پر می‌کنند. برای جبران کم تحرکی آن ها، بازی های حرکتی می تواند جایگزین خوبی برای کودکان به حساب بیاید. بازیهای حرکتی کودکان در منزل می‌ تواند تاحدودی جایگزین خوبی برای بازی های قدیمی و بازی در کوچه و خیابان باشد.

 

بازیهای حرکتی کودکان در منزل

انتخاب بازی‌های حرکتی کودکان در منزل باید به گونه ای باشد که هم انرژی کودک را تخلیه کند، هم بتواند مهارت های مختلفی را در او تقویت کند.

 

1.وسایل بازی مانند تاب و سرسره خانگی

بازی با تاب و سرسره مهارت های حرکتی کودک را تقویت می کند. به همین دلیل، خرید تاب خانگی کودک و نصب آن می تواند کودک را سرگرم کند و مهارت های حرکتی نرم و سخت او را تقویت کند. کودک با گرفتن دسته های تاب تعادل خود را حفظ می کند. در عین حال، با حرکت پاها و فشار به تاب به سمت جلو حرکت می کند و عضلات پاها و دست هایش قوی می شود.

 

2.بازی بچه پنگوئن شیطون

بازی بچه پنگوئن شیطون یک بازی جذاب است که برای هیجان بیشتر می توانید آن را به صورت گروهی و رقابتی اجرا کنید. اجرای گروهی به کودکان آموزش می دهد، در کنار کودکان دیگر کار گروهی رقابتی را بیاموزند. برای این بازی تنها کافی است به تعداد بچه ها بادکنک تهیه کنید. از بچه ها بخواهید بادکنک را بین زانوهایش قرار دهند و سعی کنند مسیر تعیین شده را با بادکنک بین زانوهایشان راه بروند. هر فردی که زودتر به مقصد برسد برنده است. می توانید موانعی را در مسیر مسابقه قرار دهید تا بازی کمی سخت تر شود و هیجان آن بیشتر شود.

 

بازی بچه پنگوئن شیطون

3. بازی هیجانی ماموریت غیر ممکن

در بسیاری از مواقع تعیین هدف می تواند کودک را به بازی و آموزش بیشتر ترغیب کند. سعی کنید با یک طناب یا نخ شیرینی، درون یک اتاق یا فضایی که در دسترس است را به صورت نامنظم طناب کشی کنید. سپس، در انتهای مسیر یک جایزه قرار دهید. هر کودکی که بتواند مسیر درست را تشخیص دهد و به هدف برسد، برنده است. این بازی ذهن کودک را درگیر می کند.

 

4.رنگ شناسی

اگر فرزندتان در سن پایینی قرار دارد و یک خردسال است، برای آموزش رنگ ها می توانید از بازی رنگ ها استفاده کنید. برای این بازی رنگ خاصی را مد نظر قرار دهید. از فرزندتان بخواهید که تمامی وسایل خانه که به رنگ مورد نظر هستند را پیدا کند. سعی کنید برای اینکه ذهن و تمرکز کودک تقویت شود، گزینه هایی همچون سرعت عمل را چاشنی بازی کنید. به این طریق کودک مهارت نرم تمرکز کردن و هدفمند بودن را یاد می گیرد.

 

5.بازی با توپ

بازی های متنوعی مانند بولینگ، بسکتبال، والیبال، فوتبال و … از بازیهای حرکتی در منزل است که می تواند برای کودک مفید باشد. برای این بازی کافی است با توجه به نوع بازی یک تور یا سبد و توپ تهیه کنید. برای بولینگ می توانید ست بولینگ پلاستیکی را برای کودکتان تهیه کنید و یک بازی حرکتی خوب را در کنار هم انجام دهید. برای والیبال می توانید یک تور یا حتی یک طناب بین دو دیوار وصل کنید و شروع به بازی والیبال کنید.

 

بازی با توپ

6.تمیز کردن طبیعت

یکی از بازی های مهمی که می تواند فرهنگ طبیعت دوستی را در کودک افزایش دهد، آموزش برداشتن آشغال از طبیعت است. اما، این شرایط در زمستان ممکن نیست و گاهی افراد امکان رفتن به دل طبیعت را ندارند. برای شبیه سازی شرایط می توانید در خانه، جنگل مصنوعی درست کنید و به فرزندتان آموزش دهید که بعد از رفتن به جنگل باید آشغال‌های خود را همراه خود ببرد و آن را در طبیعت رها نکند. حتی نسبت به آشغال دیگران نیز مسئولیت پذیر باشد و آن ها را جمع کند.

 

7.خمیر بازی

یکی از بازی های قدیمی که می توان گفت هیچ وقت قدیمی نمی شود، خمیربازی است. خمیر بازی مهارت های نرم در کودکان را تقویت می کند. به این صورت که کودک با ساختن اشکال مختلف با دستان کوچکش، انگشتانش تقویت می شوند. در کنار این مهارت، تخیل کودک نیز قوی می شود و می تواند آنچه در دنیای واقعی می بیند را بسازد. خمیربازی یک بازی حرکتی نیست. اما، باعث تقویت انگشتان دست کودک می شود و او را برای رفتن به مدرسه و استفاده از مداد آماده می کند.

 

8.پانتومیم

یکی دیگر از بازی های گروهی که می تواند در پرورش تفکر کودک نیز موثر باشد بازی پانتومیم است. می توانید موضوع های مختلفی را انتخاب کنید. از کودک بخواهید بدون بیان کلمه ای شروع به توضیح موضوع مورد نظر کند. به این شیوه ذهن او درگیر می شود و یاد می گیرد چگونه بدون هیچ کلامی بتواند منظور خود را به دیگران انتقال دهد.

 

9. آشپزی

یکی از بازیهایی حرکتی کودکان در منزل که او را به همکاری در خانه دعوت می کند، آشپزی به همراه اعضای خانواده است. آشپزی به کودک کمک می کند تا مادر و پدرش را بیشتر درک کند. همکاری کردن را به خوبی یاد بگیرد و تجربه استفاده همزمان از دست ها و فکر کردن را با هم تجربه کند. در عین حال، پخت و پز در کنار اعضای خانواده می تواند بسیار دل انگیز باشد و خاطره خوبی از لحظات خوب با خانواده را در ذهن کودک ثبت کند.

آشپزی

10. جمله سازی

یکی از بازی هایی که یک چالش خوب برای ذهن است و حافظه کودک را تقویت می کند، جمله سازی است. می توانید با توجه به سن کودک جمله سازی را از جملات کوچک شروع کنید. کم کم از جملات طولانی تر استفاده کنید. این بازی می تواند در انتها یک داستان زیبا و جالب حتی بدون معنایی را بسازد و شوق کودک را در داستان سازی تقویت کند. می توانید برای یادگاری جملات را بنویسید و یک کتابچه از جملات تخیلی بچه ها درست کنید. به این طریق خاطره خوبی را برای کودک رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *