10 لینک نامناسب که موجب پنالتی شدن وب سایت شما توسط گوگل می شود

تعداد بازدید : 3558
10 لینک نامناسب که موجب پنالتی شدن وب سایت شما توسط گوگل می شود
1/5 - (1 امتیاز)

حداقل ده نوع لینک نامناسب وجود دارد که موجب جریمه شدن (یا پنالتی شدن) وب سایت شما به صورت الگوریتمی و از طریق اقدام دستی می شود. یاد بگیرید که آن ها چی هستند و چگونه می توان از آن ها خلاص شد. هر متخصص سئو (بهینه سازی موتور جستجو) که کارآمد باشد این را می داند که لینکها به همراه محتوایشان ستون فقرات موتورهای جستجو هستند.

لینک ها هنوز هم یک فاکتور رتبه بندی مهم برای وب سایت ها محسوب می شوند.

چه اتفاقی می افتد زمانی که شما به مقیاس کافی لینک نامناسب برای آسیب رساندن به سایتتان دریافت کنید؟

رتبه ی سایت شما می تواند به صورت الگوریتمی توسط گوگل پایین بیاید و یا بدتر، شما دچار جریمه دستی می شوید. در حالی که گوگل مدعی است که در نادیده گرفتن لینک بیلدینگ های بد مهارت دارد اما مقدار کافی از لینک های بد می توانند به رتبه سایت شما آسیب بزنند.

این راهنما 10 نوع لینک نامناسب و بد مختلف را که می تواند موجب جریمه شدن شما شود و کارهایی که در رابطه با آن می توانید انجام دهید را نشان می دهد.

 

لینک هایی که موجب پنالتی سایت می شوند
1. Press Release Links ( لینک اعلامیه های مطبوعاتی )

لینک اعلامیه های مطبوعاتی حدود ده سال پیش معروف بودند. دسترسی به این لینک ها بسیار آسان بود. تنها کاری که شما باید انجام می دادید این بود که یک بیانیه مطبوعاتی بنویسید و آن را در صدها سایت توزیع مطبوعاتی منتشر کنید، در این صورت شما به سرعت صدها لینک دریافت می کردید. مانند هر تاکتیک دیگر در سئو این هم مورد سوء استفاده قرار گرفت.

حالا گوگل لینک اعلامیه های مطبوعاتی را یک بک لینک نامناسب در نظر می گیرد زیرا دستکاری آن ها بسیار آسان است. شما به ویژه باید از هرگونه لینک مطبوعاتی که با متکی بودن به فوق بهینه سازی انکر تکست، کلمات کلیدی پولی و مهم شما را هدف قرار می دهند دوری کنید.

اگر به سبب عواملی که خارج از کنترل شماست مجبور به داشتن وب سایت لینک شدید از نشانی وب عادی یا نشانی وب تجاری به عنوان انکر تکست خود استفاده کنید و در بخش اعلامیه مطبوعاتی فقط از یک لینک استفاده کنید.

 

لینک هایی که موجب پنالتی سایت می شوند
2. Discussion Forum Links ( لینک های انجمن های گفتگو )

واضح است که تمامی لینک های انجمن های گفتگو بد نیستند. اگر لینکی از طرف سایتی با کیفیت خوب و یک کاربر رسمی می آید و خود لینک دستکاری شده و یا اسپم نیست ، شما ممکن است تمایل داشته باشید که آن را نگه دارید.

هرچند اگر هزاران لینک انجمن های گفتگو هم برای شما بالا بیاید تمامی آنها لینک های اسپمی با کیفیت پایین هستند و باز هم نمایان می شوند ، شاید شما بخواهید آن ها را باطل کنید. از نظر گوگل هر لینکی که اسپمی به نظر برسد، هیچ خیری به شما نخواهد رساند و لینک نامناسب تلقی می شود. 

 

 

لینک هایی که موجب پنالتی سایت می شوند
3. Links From Foreign Guestbooks ( لینک های مربوط به کتاب های راهنمای خارجی )

چنین لینکهایی قابل دستکاری هستند. لینکهای مربوط به کتاب های راهنمای خارجی می توانند به صورت دستی یا به کمک یک برنامه خودکار قرار داده شوند. وجود چنین لینکهایی در مقیاس کافی می تواند موجب افت رتبه شود. زمانی که شک دارید، آن را رد کنید. این را در نظر داشته باشید که نداشتن لینک از داشتن لینک نامناسب بدتر است!

 

4. Many Random NoFollow Links ( تعداد زیادی لینک نو فالوی رندوم )

فکرمی کنید می توانید با تصادفی کردن رد پای خود، گوگل را به اندازه کافی گول بزنید تا لینک سازی های اسپمی شما ناشناخته باقی بماند … دوباره فکر کنید.

ایجاد رد تصادفی آنقدر سخت است که شما فکر می کنید گوگل آن را شناسایی نخواهد کرد. اگر از یک برنامه اتوماتیک استفاده می کنید به احتمال زیاد گوگل رد آن برنامه را خواهد زد مگر اینکه واقعا تصادفی باشد. چرا؟ چون عمل ساده ی دنبال نکردن لینک خودش یک رد است. هزاران لینک نامناسب از سایت های متعدد و مختلفی که تمامی آنها دنبال نشده هستند نشانگر این است که یک چیز اسپمی در جریان است.

 

 

لینک هایی که موجب پنالتی سایت می شوند
5. Private Blog Networks ( شبکه ی خصوصی وبلاگ ها )

PBN ها یعنی شبکه ی خصوصی وبلاگ ها قبلا راهی عالی برای ساخت لینک جهت کسب رتبه بودند. شما می توانستید رد پای خود را تصادفی کنید و همه چیز به خوبی پیش می رفت و می توانستید همچنان شاهد دستاوردهای قابل توجهی بواسطه استفاده از این تکنیک ها باشید. ولی دیگر نه.

امروزه شبکه خصوصی وبلاگ ها در یک مقیاس بزرگ و کافی می توانند سایت شما را مخدوش کرده و باعث از دست رفتن ترافیک ارگانیک شوند. گوگل قادر است اکثر پی بی ان ها را شناسایی و جریمه کند. ردیابی بعضی از پی بی ان ها ممکن است نسبت به بقیه بیشتر طول بکشد اما در نهایت گوگل به آن پی خواهد برد.

 

6. NoFollowed (& Followed) Social Bookmark Links ( دنبال کردن و عدم دنبال کردن لینک های سوشال بوکمارک )

لینک های نشانه گذاری اجتماعی ( یا بوکمارک) ، دستکاری شده توسط گوگل قلمداد می شوند. اگر شما این کار را بیش از حد انجام دهید می تواند شما را به دردسر بیاندازد. بهش فکر کنید ، همه ی آنها به صورت دستی قرار داده شدند و به شدت اسپمی هستند. تعجبی ندارد که گوگل این لینک ها را یک لینک نامناسب و مخرب می داند.

 

 

لینک هایی که موجب پنالتی سایت می شوند
7. Directory Submissions (or a Directory Submissions Service) ( ثبت فهرست ( یا خدمات ثبت فهرست ) )

خدمات ثبت فهرست ها (یا دایرکتوری ها) دوست دارند به شما بگویند که به واسطه لینک های آنها توجه بسیاری جذب خواهید کرد. آنها می گویند : (( ما به شما کمک خواهیم کرد که رتبه گوگل خود را افزایش دهید.))

اگرچه ، کاملا دروغ است. مانند بسیاری از موارد دیگر در سئو ، یک استثنا نیز وجود دارد. اشکالی ندارد که از فهرست های مرتبط و هدفمند در ساخت لینک های طبیعی استفاده کنید ، به خصوص در موتورهای جستجوی محلی، اینها جزو لینک نامناسب محسوب نمی شوند.

 

8. Blog Comments ( دیدگاه های وبلاگ )

از نظر تاریخی دیدگاه های وبلاگ یکی از سواستفاده جو ترین تاکتیک ها در سئو بوده است. دیدگاه های بی ربط یک تاکتیک قدیمی برای کسب لینک نامناسب است که باید از آن دوری کرد. اینکار جواب نمی دهد. درواقع شما می توانید از دیدگاه های بی ربط وبلاگ ها تشکر کنید که موجب ابداع شدن لینکهای نو فالو شدند.

هدف این بود که از سو استفاده ی اسپمرها از بخش دیدگاه ها جهت سود بردن از موتورهای جستجو جلوگیری شود. ولی یک روش صحیح برای دستیابی به دیدگاه های وبلاگ وجود دارد و کلیدش این است که دیدگاه های موضوعی و مرتبط در سایت های که مرتبط با موضوع هستند قرار دهیم.

 

9. Links From Fiverr or Other Cheap Link Services ( لینک های مربوط به درخواست شغل یا سایر خدمات لینک های ارزان )

این هم تاکتیک سواستفاده گرانه ی دیگری در سئو است. بعلاوه این مسئله بطور فاحشی بد است که درحالی که آنها بخشی از کتاب راهنمای گوگل نیستند اما الگوها و ردپاهای به جا مانده احتمالا برای الگوریتم گوگل آشکار است.

برای گوگل دشوار است که یک پروتکل تحقیقاتی برای ثبت نام در حساب های این سرویس ها که به عنوان سئو و مدیران سایت مطرح می شوند ، تنظیم کند و رایج ترین الگویی که این سرویس ها استفاده می کنند را بررسی کند. فقط همیشه به یاد داشته باشید شخصی که شما به طور منظم در انجمن های کلاه سیاه با او صحبت می کنید می تواند به خوبی یک گوگلر باشد.

10. Links Built by Automatic Link Building Programs ( لینک هایی که توسط برنامه های لینک ساز خودکار ساخته شده اند )

تا به حال اسم ابزاری مانند GSA ، Scrap box یا Xrumer را شنیده اید؟ مطمئنا این ابزار ها می توانند لینکهای زیادی را برای شما بسازند ، با این حال در سال های اخیر این برنامه ها کمتر مؤثر واقع شدند. این متخصص سئو به شما پیشنهاد می دهد در کارهای مربوط به موتور جستجوی خود از این برنامه ها استفاده نکنید به خصوص در سایت های تجاریتان.

اگر یک موتور جستجو بتواند به آن فکر کند ، به احتمال زیاد گوگل همین الان هم با تغییر الگویی که در الگوریتمش تعبیه شده چند قدم جلوتر است.

 

 

لینک هایی که موجب پنالتی سایت می شوند

آیا واقعا باید لینک ها را مقصر دانست یا مشکل چیز دیگری است؟

تا به اینجا درباره ی لینک هایی که به شما آسیب می رسانند صحبت کردیم.

ولی آیا ممکن است قضیه چیز دیگری باشد؟

برای فهمیدن باید بررسی های متعددی انجام دهید. وضعیت سایت خود را ارزیابی کنید و از آنجا به جلو پیش بروید تا بتوانید بدانید لینک نامناسب استفاده شده کدام ها هستند. 

 • یک بازرسی فنی از موتورهای جستجو برای آشکار کردن مشکلات خزنده ( یا کراول) احتمالی ، مشکلات فنی یا هر مشکل مشابه دیگری که بر روی سایت تاثیر می گذارد.
 • ارزیابی محتوا برای اطمینان حاصل کردن از وضعیت محتوای سایت.
 • بررسی مشخصات لینک برای تعیین کردن وضعیت فعلی مشخصات لینک کلی سایت.

از اینجا قادر خواهید بود مراحل درست کردن سایت پیش بروید. اگر به اندازه ای بدشانس هستید که یک سایت پیچیده با مشکلات موجود در هر سه ستون داشته باشید پس نیاز خواهید داشت که دست به کار شوید و لینک نامناسب را پیدا کنید.

جریمه دستی: آماده سازی فایل disavow

از نظر من هیچ چیز نمی تواند link detox را در بین ابزارهای جستجوی لینک شکست دهد. آن می تواند لینک ها را از بیشترین منبع ها ارزیابی کند مانند majestic ، GSC ، MOZ ، Ahref و خیلی های دیگر. شما می خواهید تمامی لینک ها را برای هر تعداد منبع که به آن دسترسی دارید ، جمع آوری کنید.

آنها را طبق دستورالعمل های موجود در link detox بارگذاری کنید.

زمانی که این کار را انجام دادید و فرایند link detox را در بررسی و رتبه بندی لینکها گذراندید ضروری خواهد بود که فایل disavow را آماده کنید.

 

گوگل چیزهای جالبی را در مورد فایل disavow گفته ، از جمله موارد زیر:

شخصی که عضو سایت ردیت است:

 

اخیرا جان مولر از گوگل ، تایید کرده است که در واقع لینک های بد می توانند در برخی موارد به رتبه شما آسیب برسانند.

 

که جان مولر پاسخ داد:

 

این موضوع مخصوص لینکهایی بود که خود شما ساخته اید نه درباره ی سئوی منفی.

 

مولر در مورد موضوع های زیر نیز صحبت کرده است.

شخصی توییت کرده:

اگر من سایتی به اندازه سایت مدیوم که دارای تعداد زیادی شعب فیزیکی ، ده ها هزار لینک ورودی باشد و یک سایت بسیار قدیمی با آدرس اینترنتی سه حرفی که بسیار توسط وب سایت های نامطلوب و فهرست های بی اعتبار لینک می شود ، آیا آن فهرست های لینک به من آسیب می رسانند؟ آیا باید آنها را رد کنم؟

سپس دنبال کنید:

یا اهمیتی ندارد و گوگل می داند که این وب سایت ها بدون هیچ دلیلی به سایت هایی مانند سایت من به صورت روزانه لینک زده می شوند و ما به دنبال این لینکها نیستیم؟

جان مولر پاسخ داد:

لینکهای تصادفی که طی سال ها جمع آوری شدند لزوما مضر نیستند ، ما هم مدت زیادی است که آن ها را دیده ایم و از مدت ها پیش می توانیم بخش های عجیب طراحی (یا گرافیتی) سایت را نادیده بگیریم ، لینک هایی که واقعا خریداری شده اند را رد کنید و از این بابت نگران نباشید.

 

سوالات متداول پرسیده شده در مورد ارزیابی لینک ها و لینک نامناسب

چگونه می توانید بررسی کنید که آیا لینک جریمه دارید یا نه؟

 

لینک هایی که موجب پنالتی سایت می شوند

آیا اخطار جریمه دستی دریافت کردید؟

فقط زیر قسمت اقدام دستی را در داخل کنسول جستجوی گوگل بررسی کنید. اگر گوگل سایت شما را جریمه کرده باشد به سرعت متوجه خواهید شد.

آیا سایت شما به صورت الگوریتمی تنزل پیدا کرده است؟

معمولا شما می توانید با امتحان کردن داده های آنالیز گوگل بررسی کنید که آیا به صورت الگوریتمی تنزل پیدا کرده اید یا نه. به طور معمول شما یک افت تقریبی بین 35 تا 50 درصدی در ترافیک کلی مشاهده خواهید کرد. این می تواند مربوط به صفحاتی مشخص ، فایل ها و یا حتی پهنای سایت باشد. یک تجزیه و تحلیل دقیق گاهی اوقات می تواند مشکلات دیگر( فنی و محتوایی ) موجود در سایت را که موجب چنین افت ترافیکی می شود آشکار سازد.

در چنین مواردی، شما باید از انجام یک حسابرسی چندلایه که برای حل مسائل مربوط به محتوا به همراه مسائل مربوط به لینکهای طراحی شده شروع کنید.

آیا باید به پروفایل سایتی که به شما لینک می شود نگاه کنید؟

هنگامی که یک بررسی کامل ضروری نیست ، چک کردن لینکهایی که به شما لینک می شوند می تواند مفید باشد. در کل ، اگر چیزی به شدت اسپمی مشاهده کردید که روی هم رفته کیفیت لینک شما را پایین می آورد آن را رد کنید اگر نه، نگه داشتن آن می تواند ایده ی خوبی باشد. چرا که همانطور که گفتیم، نداشتن لینک بهتر از داشتن لینک نامناسب است. 

در صورت شناسایی کردن حمله ی سئو منفی چه باید کرد؟

شما باید حمله را در اسرع وقت متوقف کنید. اگر تحت حمله ی لینکی با حجم بالا هستید ، پنالتی شدن شما صرفا مستلزم زمان است.

 • روند کار نسبتا ساده است و بیش از حد پیچیده نیست : تمامی ربات ها را مسدود کنید ، به جز اصلی ها را یعنی : گوگل ، بینگ و یاهو.
 • کلیه ی لینک های ورودی را به صورت جمعی رد کنید.
 • بررسی منظم لینک را انجام دهید ، مراحل را رد کنید تا رد کردن لینک های ورودی ادامه یابد تا زمانی که حمله از بین برود.

 

لینک هایی که موجب پنالتی سایت می شوند
بهترین راه برای تکمیل کردن مشخصات لینک خوب چیست؟

عادت های خوب را اتخاذ کنید:

 • هرجایی که امکان دارد از انکر تکست تجاری استفاده کنید.
 • از نشانی وب عادی استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی که دقیقا مطابق با انکر تکست است استفاده نکنید.
 • از سایت های نامطلوب یا همسایگان بد لینک نامناسب دریافت نکنید.
 • لینکهایی را که دارای انکر تکست فوق بهینه شده هستند را به صورت دستی یا به وسیله ابزار قرار ندهید.
 • اطمینان حاصل کنید که لینکهای شما توسط مدیران سایت به شکل سرمقاله ضمانت شده باشد.
 • لینکها را از سایت های خوب و با نفوذ در محل خود دریافت کنید.
 • با مردم مشغول شوید.

در کل مشخصات لینک شما باید نسبتا متعادل باشد و انواع لینک ها نباید بیش از حدود 20 درصد مشخصات کلی لینک شما باشد. از لینک های اسپمی و غیر طبیعی دوری کنید و هرچیزی که مخالف دستورالعمل های گوگل است را رد کنید.

 

چه مدت طول می کشد تا تنزل رتبه الگوریتمی حذف شود؟

بسته به شدت آن (با توجه به استفاده از لینک نامناسب) از بین رفتن تنزل الگوریتمی ممکن است 6 تا 8 ماه و یا بیشتر طول بکشد و اگر یک جریمه دستی باشد می توانید تا نزدیک به یک سال بهش نگاه کنید. من شخصا روی یک مشخصات لینک 20000+ در صنعت حقوقی کار کرده ام که بیش از یک سال طول کشید تا کاملا لغو شود و هفت تا درخواست تجدیدنظر برای ارجاع نیز به گوگل ارسال شده بود. تسلیم نشوید، ممکن است بتوانید حتی بدترین لینک پروفایل ها را هم درست کنید.

 

 

منبع مطلب : 10 Bad Links That Can Get You Penalized by Google نوشته شده توسط ترجمه شده توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *