تفاوت بین سئوی کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری

تعداد بازدید : 3471
تفاوت بین سئوها
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

همه ی افرادی که قصد سئو کردن وب سایت ( بالا آمدن سایت در نتایج گوگل ) خود را داشته اند، حداقل یک بار به این مسئله که ما سه نوع سئو داریم برخورده اند و عموما به پاسخ های دقیقی نرسیده اند. همین مسئله باعث شده تا نتوانند بصورت دقیق تفاوت بین سئوی کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری را متوجه شوند و ندانند در آینده ممکن است چه خطراتی وب سایتشان را تهدید کند.

ما در اینجا می خواهیم توضیح جامع و ساده ای در مورد سئو و انواع روش های آن به شما بگوییم که پیشنهاد می کنیم حتی اگر از قبل اطلاعات دارید و یا صاحب یک وب سایت هستید، ساده از کنار این مطلب عبور نکنید.

 

 

عبارت های کلاه سیاه و کلاه سفید که از سال 1920 در فیلم های وسترن هالیوودی استفاده میشد، به نوعی تفاوت مابین قهرمان داستان و کاراکتر شرور از این طریق به بیننده القا میشد. قهرمان داستان کلاه سفید بر سر می گذاشت. کاراکتر شرور از کلاه سیاه استفاده می کرد.

این واژه شناسی در صنعت های مختلف راه پیدا کرده است، به ویژه صنعت ” امنیت “. در صنعت امنیت، واژه ی کلاه سیاه و کلاه سفید راهی است برای توصیف هکرهای مخرب و هکرهای اخلاقی. در صنعت سئو نیز این واژه ها استفاده می شود، تا راهی باشد که انواع فعالیت های مرتبط با سئو را توضیح دهد.

 

سئوی کلاه سفید چیست ؟

سئوی کلاه سفید به معنی پیروی کردن از ” قوانین ” است. به صورت ساده، شما فقط از راهکار های اخلاقی استفاده می کنید و دستورالعمل های موتورهای جستجو را دنبال می کنید.

 

سئوی کلاه سیاه چیست ؟

سئوی کلاه سیاه به معنی استفاده کردن از عمل های ریسکی است. به این معنا که شما از تکنیک هایی استفاده کنید که برای مدت کوتاهی نتیجه می دهند. این عمل ها شامل استفاده کردن از تکنیک هایی است که مخالف دستورالعمل های موتورهای جستجو است.

استفاده کردن از تکنیک های کلاه سیاه مشکلات حقوقی ایجاد نمی کند. این صرفاً یک اجماع عمومی بین متخصصان سئو است که بر اساس دستورالعمل هایی که موتورهای جستجو ارائه داده اند، رعایت می شود.

 

فعالیت خوب و فعالیت های بد در سئو چیست ؟

تنها قوانینی که در فعالیت های سئو نیاز به رعایت کردن داریم، قوانینی است که از طرف موتورهای جستجو به کاربران ارائه داده شده است. الگوریتمی که توسط موتورهای جستجو استفاده می شود در سالهای گذشته پیشرفت زیاده داشته است تا بتواند مطالب و سایت های بلا استفاده را در نتیجه ی جستجو نمایانگر نباشد.

این الگوریتم ها توانایی شناسایی وب سایت هایی که برخلاف سیستم رتبه بندی رفتار می کنند را دارند. به صورت ساده، موتور های جستجو هستند که مشخص می کنند چه فعالیتی خوب و مفید است و چه فعالیتی مضر و مخرب.

 

 

دستورالعمل های گوگل

گوگل به واضح بودن در دستورالعمل ها معروف است، که این دستورعمل ها توسط متخصصان سئو استفاده می شود تا رتبه بندی سایت را افزایش دهند. گوگل وب سایت هایی که طبق این دستورالعمل ها رفتار می کنند را نسبت به وب سایت هایی که راه های فریبنده و دستکاری شده استفاده می کنند، در اولویت بیشتری قرار می دهد.

این دستورالعمل ها کاملا با تغییر کردن الگوریتم گوگل در ارتباط هستند. سرویس هایی مانند ” Penguin ” و ” Panda ” و ” Payday ” همگی توسط گوگل مامور شده اند تا وب سایت هایی که دستورالعمل های گوگل را رعایت نمی کنند در صفحه ی نتیجه ی جستجو ها ( SERP ) نمایانگر نباشند.

 

SERP : Search engine results pages چیست؟

توضیح مختصر : وقتی شما واژه یا سوالی در یک موتور جستجو برای مثال گوگل، جستجو می کنید، صفحه ای برای شما نمایانگر می شود که نتیجه ی جستجو های شما است، به این صفحه SERP می گویند.

 

تفاوت اصلی بین سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه

تفاوت اصلی بین سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه، در پیروی کردن از دستورالعمل های داده شده از طرف موتور های جستجو است.

 

سئوی کلاه خاکستری چیست ؟

نظرات بسیار متفاوتی درباره ی اینکه سئوی خاکستری چیست وجود دارد. برای مثال اگر شما همین سوال یعنی ” سئوی کلاه خاکستری چیست ” را در گوگل جستجو کنید در همان صفحه ی اول به چندین مطلبی که کاملا با یکدیگر متفاوت هستند بر می خورید. اما دو تعریف نسبت به بقیه در اولویت قرار دارد :

● سئوی خاکستری ترکیبی از تکنیک های سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه است.

● تکنیکی است که در حال حاضر هم کلاه سیاه است و هم کلاه سفید اما در آینده با تغییر کردن نحوه ی کار موتور های جستجو، مشخص می شود که این تکنیک کلاه سفید یا کلاه سیاه بوده است.

هر دوی این تعریفات مشترکاتی دارند. در واقع سئوی کلاه خاکستری نه کلاه سیاه است و نه کلاه سفید بلکه جایی میان آن دو است. یا انتقال بین این دو ، یا ترکیبی از آن دو. سئوی خاکستری کاری نیست که شما بتوانید با اراده ی شخصی به گوگل بفهمانید، که در حال انجام دادن آن هستید. همچنین چیزی نیست که گوگل به صورت اتوماتیک شما را به خاطر انجام دادن آن مجازات کند.

لزوما یک فعالیت بد نیست، اما با قصد بالا بردن رتبه بندی در گوگل انجام می شود.

 

چرا این تعاریف مهم هستند ؟

استفاده از این عبارت ها و تفاوت گذاشتن مابین این اسامی، کاری کاملا خودسرانه است. چیزی که مهم است تاثیری است که این کارها روی وب سایت ها می گذارد. برای مثال متخصص سئوی وب سایت شما می تواند کاملا مخرب یا کاملا سازنده باشد و به پیشرفت وب سایت شما کمک کند.

سوالی که معمولا در رابطه با این موضوع برای مشتری ها پیش می آید این است که ” آیا متخصص سئوی وب سایت من، فقط از تکنیک های کلاه سفید استفاده می کند ؟ “

برای مثال : چه فعالیت هایی در زیر شاخه ی عبارت های کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری قرار می گیرد؟

 

لینک سازی ( Link Building )

دستورالعمل گوگل در این باره : هر پیوندی که برای دستکاری رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل در نظر گرفته شده باشد ، ممکن است بخشی از یک طرح پیوند و نقض دستورالعمل های Webmaster Google در نظر گرفته شود.

 

به صورت کلاه سفید

ساختن مطالب کارآمد و با ارزش برای کاربر در راستای آموزش دادن، اطلاع دادن و لذت بخش بودن، که برخی اوقات مطلب به قدری خوب است که دیگر وب سایت ها نیز با ذکر منبع از آن مطلب استفاده می کنند. این عمل لینک سازی به صورت کلاه سفید است.

 

به صورت کلاه سیاه

PBN ها ( Private Blog Network )، یا اضافه کردن لینک خود در قسمت نظرات یک وب سایت، یا پرداخت کردن مبلغی برای به اشتراک گذاشتن لینک وب سایت شما در وب سایتی نامربوط.

 

به صورت کلاه خاکستری

تولید محتوای ” نامربوط ” در راستای کسب کردن لینک از دیگر وب سایت ها ممکن است برخی اوقات برخلاف دستورالعمل های گوگل باشد، اما اگر واقعا آن مطلب برای کاربر آن وب سایت بخصوص مفید باشد چطور؟ این فعالیت نامعلوم در زیر شاخه ی سئوی خاکستری قرار می گیرد.

 

محتوای با کیفیت

دستورالعمل موتور جستجوی Bing در این موضوع کاملا واضح است و اهمیت محتوای با کیفیت در رتبه بندی بیشتر را توضیح داده است :

● ” وب سایت هایی که در زمینه ی محتوا ضعیف عمل می کنند، یا لینک ها و تبلیغات بیش از حدی به کاربر نشان می دهند، یا کاربر را با سرعت به وب سایت دیگری منتقل می کنند، نمی توانند رتبه بندی خوبی در موتور جستجوی Bing کسب کنند. محتوای شما باید غنی و جذاب باشد و بتواند اطلاعاتی که کاربر به دنبال آن بوده را به کاربر منتقل کند. “

پیشنهاد گوگل نیز به همین صورت است. محتوای با کیفیت برای افزایش رتبه بندی بسیار مهم است.

 

تولید محتوا به صورت کلاه سفید

محتوا نوشته شده است تا به کمک کاربر بیاید، سوال های کاربر را جوابگو باشد و برای کابر لذت بخش باشد. این سبک از محتوا در سئو تاثیر بسیار مثبتی دارد به این دلیل که محتوا مرتبط و کارآمد است و بهینه سازی شده است تا کاربر مشخصی آن را مشاهده کند.

 

تولید محتوا به صورت کلاه سیاه

صفحه ی محتوا یک صفحه ی ” Doorway page ” است یا اینکه محتوا از سایت های دیگر کپی برداری شده است بدون این که ارزشی به مطلب اضافه شده باشد، یا اینکه کلمات مشخصی در آن Spam ( تکرار بی دلیل ) شده است.

 

تولید محتوا به صورت کلاه خاکستری

در صورتی اتفاق می افتد که محتوا در راستای رتبه بندی بیشتر نوشته شده باشد و از کلمات کلیدی به اندازه ی مشخص و مفیدی استفاده شده باشد اما اصل محتوا بی ارزش باشد.

 

 

راه های متفاوت انواع فعالیت های سئو

فقط معانی و فعالیت های این عبارات نیستند که با یکدیگر متفاوتند. بلکه خطر و پاداش آنها نیز متفاوت است.

 

خطر ها

اجرای تکنیک های کلاه سیاه ، سفید یا خاکستری همه نوع خطراتی را به همراه دارد.

 

تکنیک های سئوی کلاه سیاه، ریسک و خطری واضح دارند.

اگر موتورهای جستجو متوجه این موضوع شوند که یک وب سایتِ به خصوص، برخلاف دستورالعمل های آن ها رفتار کرده است، آن را جریمه می کند. این جریمه شامل حذف شدن یک محتوای بخصوص یا کل محتواهای وب سایت از آن موتور جستجوی مشخص برای مثال گوگل است.

 

خطر تکنیک های کلاه سفید نیز در کار نکردن آنها است.

اگر کل فضای اینترنت و وب از قوانین موتورهای جستجو پیروی می کردند، فضای وب جای بسیار بهتری بود اما متاسفانه این اتفاق نمی افتد. برای مثال اگر شما در صنعتی فعالیت می کنید که رتبه بندی گوگل در آن بسیار رقابتی است، شما نمی توانید با وب سایتی که از تکنیک های کلاه سیاه استفاده می کند رقابت کنید. اما آن وب سایت ها نیز همیشه در ریسک بن شدن از طرف گوگل نیز هستند.

 

خطر تکنیک های کلاه خاکستری، امکان جریمه شدن در هر لحظه است.

تکنیک های کلاه خاکستری نیز همیشه در خطر جریمه شدن در آینده هستند. اگر آن فعالیت بخصوص جزئی از دستورالعمل های موتور جستجو نباشد، ممکن است در آینده جزئی از کار های خلاف بر دستورالعمل شود و وب سایت شما به دلیل استفاده از آن جریمه شود.

 

طول عمر

تکنیک های کلاه سیاه ممکن است در مدت زمان کوتاه تاثیر گذار باشند. اما دیر یا زود توسط موتورهای جستجو نشانه گذاری می شوند و جریمه می شوند. به همین دلیل صرف کردن پول و زمان روی این تکنیک ها به نحوی هدر دادن پول و زمان شماست.

زمانی که درباره ی طول عمر صحبت می کنیم، تکنیک های کلاه سفید بهترین نتیجه را می دهند. به این دلیل که دستورالعمل ها به دلیل بهبود بخشیدن به استفاده ی کاربر از اینترنت نوشته شده اند و تلاش به بهبود بخشیدن به فضای وب برای کاربر همیشه به یک صورت انجام می شود و قوانین آن در طول زمان تغییر نمی کند.

تکنیک های کلاه خاکستری ممکن است به مرور زمان مورد بررسی بیشتر موتورهای جستجو قرار گیرند که می تواند اثربخشی آنها را کاهش دهد.

 

 

نتیجه گیری

تفاوت مابین سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه سفید ممکن است کاری ساده به نظر رسد، اما حقیقت این است که بیشتر فعالیت های سئو در قسمت خاکستری قرار می گیرد. سئوی کلاه سیاه خطرات قابل توجهی را به همراه دارد.

اگر شما مسئولیت یک وب سایت را بر عهده دارید که مال خود شما نیست و صاحب آن وب سایت درکی از مشکلات و خطرات سئوی کلاه سیاه ندارد، هیچگاه قابل قبول نیست که وب سایت آن ها را در همچین خطر و ریسکی قرار دهید.

سئوی کلاه سفید نیز ممکن است راهی منطقی به نظر برسد، اما آیا توانایی رقابت با رقبای شما را دارد؟

از نظر نویسنده ی این مطلب، استفاده از تکنیک های کلاه سفید و برخی اوقات کلاه خاکستری می تواند ایمن ترین مسیری باشد که انتخاب می کنید.

 

منبع مطلب : White Hat vs. Black Hat vs. Gray Hat SEO: What’s the Difference? نوشته شده توسط ترجمه شده توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *