10 تکنیک ارزان برای تبلیغات و رشد شبکه های اجتماعی

تعداد بازدید : 3506
تکنیک های تبلیغات و رشد شبکه های اجتماعی
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

شبکه های اجتماعی ارتباطی جداناپذیر با کسب و کار شما دارند. این یک واقعیت است که این روز ها همه ی کسب و کار ها تلاش بسیاری برای رشد کردن و تبلیغات در شبکه های اجتماعی دارند. دانستن تکنیک های تبلیغات و استفاده از آنها در این شبکه های اجتماعی، می تواند کسب و کار شما را رونق ببخشد.

در واقع، این تبلیغات در شبکه های اجتماعی است که ارتباط مستقیم با کسب و کارها و موفقیت آنها چه در دنیای آنلاین و چه در دنیای آفلاین، دارد. شبکه های اجتماعی 3.2 میلیارد کاربر فعال دارند. این عدد یعنی 42% از جمعیت جهان، که هر روز نیز در حال افزایش است.

شبکه ی اجتماعی فیس بوک ( Facebook ) انقلاب این صنعت بوده است و بزرگترین پلتفرمی است که بیشترین کاربران را جذب کرده است. البته این موضوع در کشور های مختلف متفاوت است و شبکه های اجتماعی دیگری مثل توییتر ( Twitter ) و اینستاگرام ( Instagram ) نیز تاثیر مثبت زیادی بر روی کسب و کار ها دارند. مانند تاثیر اینستاگرام در کشور ما ( ایران ) که بسیار بیشتر از فیس بوک است.

 

تبلیغات ارزان شبکه های اجتماعی

موضوع مهمی که وجود دارد، انتخاب پلتفرم و شبکه ی اجتماعی مناسب برای کسب و کار شما است. برای مثال اگر هدف شما تبلیغ کردن برای افراد بالای 40 سال است، پینترست ( Pinterest ) نمی تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. یا اگر محصول شما مناسب افراد نوجوان باشد، تبلیغ کردن در لینکدین ( Linkedin )، انتخاب غیر منطقی است.

خب با توجه به این توضیحات سطحی، می توانیم الان درباره ی تکنیک های مختلف و ارزان قیمت صحبت کنیم :

1. با محتوا های با کیفیت کار خود را شروع کنید.

محتوای با کیفیت
همه ما درباره ی اهمیت تولید محتوای با کیفیت می دانیم، محتوای با کیفیت می تواند تبلیغات آنلاین شما را دگرگون کند و دقیقا همین تاثیر را بر تبلیغات شبکه ی اجتماعی شما نیز می گذارد.

شما می توانید از محتواهای استفاده شده در وب سایت خود، با هدفی دیگر، دوباره استفاده کنید و آن ها را در شبکه های اجتماعی نیز به اشتراک بگذارید.

 

نکات ساده ای وجود دارد که می تواند محتوا های شما را با ارزش تر کند :

– در محتوا های خود از نظرات و ایده های کارشناسان حرفه ای صنعت و کسب و کار خود استفاده کنید.

– می توانید از تمرینات و استراتژی های خود درباره ی موضوع اصلی محتوایتان بنویسید.

– لیست ها می تواند عالی باشد. برای مثال لیست ” 10 تا از کم مصرف ترین ماشین های موجود در بازار ایران “

 

 

2. از ویدیو ها استفاده کنید.

یکی دیگر از المان هایی که می تواند ارزان و موثر باشد، محتوای ویدیویی است. تعداد بسیاری از کسب و کار های بزرگ دنیا از محتوا های ویدیویی استفاده می کنند و نتیجه گرفته اند. پس می توانیم این نتیجه را بگیریم که مردم از محتوا های ویدیویی در شبکه اجتماعی خود استقبال می کنند.

در واقع، 1 از هر 3 کسب و کاری که از محتواهای ویدیویی استفاده می کند، رشد میزان فروش داشته اند. می توان گفت تاثیر محتواهای ویدیویی بر کسب و کار شما قطعی است.

ما می توانیم تولید محتوای ویدیویی را به لیست ” 10 تکنیک ارزان برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی ” اضافه کنیم، به این دلیل که شما احتیاج به تولید کننده ( Producer ) حرفه ای برای انجام این کار ندارید و می توانید با کمی خلاقیت از محتوا های ویدیویی ساده تر کار خود را شروع کنید.

 

خب چه نوع محتوای ویدیویی برای این منظور مناسب هستند؟

ما معمولا ویدیو هایی را پیشنهاد می کنیم که در آن کالا و سرویس شما برجسته می شود. همچنین ویدیو های آموزشی و ویدیو های ( How-to ) نیز می توانند عالی باشند. مخاطبان مد نظر شما ناخواسته جذب ویدیو های آموزشی می شوند و همچنین می توانند با نگاه کردن آن ویدیو چیزی را نیز یاد بگیرند. ترکیب بسیار خوبی است.

در ویدیو های خود، به کاربران خود آموزش دهید، یا برای آنها داستانی درباره ی برند خود بگویید، برای مثال : روند تولید، یا نحوه ی ایجاد شدن و شکل گرفتن این برند و چالش های پیش رو …

در تحقیقات ثابت شده است که، از هر 10 نفر 9 نفر نسبت به محتوا های ویدیویی واکنش نشان می دهند. پس حتما آیتم ویدیو را به تبلیغات شبکه اجتماعی خود اضافه کنید.

 

 

3. از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

ایمیل مارکتینگ
موضوع ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات از طریق ایمیل مربوط به تبلیغات دیجیتال (LINKESHUN KON BE MATLABE GHABLI I KE NEVEHSTAM BARAT FERESTDAM) است، اما در تبلیغات در شبکه اجتماعی نیز کاربردی است.

تقریبا 90% از مارکتر های دیجیتال بر این باورند که ایمیل مارکتینگ در فروش بیشتر تاثیر مستقیم دارد.

روش های مختلفی برای انجام ایمیل مارکتینگ وجود دارد. برای مثال اگر لیستی از ایمیل مشتری ها و کاربران خود دارید، می توانید از آن استفاده کنید و به کاربران و مشتری های خود اطلاع دهید که کجا و چگونه می توانند شما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنند.

یا بلعکس، از کاربران فعال شبکه های اجتماعی خود بخواهید که ایمیل های خود را در اختیار شما بگذارند تا لیستی با ارزش از کاربران فعال خود داشته باشید.

یا اگر از پلتفرم فیس بوک استفاده می کنید، می توانید با استفاده از ( Facebook Ads Manager )، لیست ایمیل ها را به فیس بوک معرفی کنید و پس از آن برای آنها تبلیغ کنید و دوباره مشتری های قدیمی خود را هدف قرار دهید.

یکی دیگر از نکته ها در این استراتژی صبر کردن است. اگر شما به صورت ناگهانی تعداد زیادی ایمیل برای کاربران خود بفرستید جلوه ی بدی از خود به جای می گذارید، پس با صبوری این استراتژی را پیش ببرید.

بهترین روش این است که در وهله ی اول با استفاده از محتوا های ارزشمند نظر کاربر خود را جلب کنید و با صبور بودن، آن کاربر را به یک مشتری وفادار تبدیل کنید.

 

 

4. روی فیس بوک تمرکز کنید.

تبلیغات فیس بوک
صحبت کردن درباره ی تبلیغات در شبکه های اجتماعی، بدون حضور فیس بوک غیر ممکن است. به این دلیل که فیس بوک بزرگترین شبکه ی اجتماعی است، تقریبا 2 میلیارد کاربر فعال در آن فعالیت دارند. تقریبا 60% مردم در خریدهایشان توسط شبکه های اجتماعی متاثر می شوند، فیس بوک مسئول 44% از عدد کل است!

پس باید نهایت استفاده را از آن به عنوان یک پلتفرم تبلیغ در شبکه های اجماعی، که ارزان قیمت هم است، کنیم.

اگر قصد به تبلیغ کردن در شبکه ی اجتماعی فیس بوک را داشته باشید، 2 تا راه حل و مسیر برای شما وجود دارد، اولی این است که بدون پرداخت وجهی، به صورت رایگان از امکانات رایگان این پلتفرم بهره ببرید.

راه حل دوم، استفاده از امکانات غیر رایگان فیس بوک است. ( که به دلیل در دسترس نبودن و نامحبوب بودن این شبکه ی اجتماعی در ایران، پیشنهاد نمی شود و سرمایه گذاری های بهتری برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی امکان پذیر است. )

 

 

5. یک پیام شخصی بفرستید.

همه ی افراد دوست دارند که از طرف برندی برای آنها پیام شخصی ارسال شود. پس شما باید به عنوان صاحب یک کسب و کار بیشترین استفاده را از این موضوع کنید.

با استفاده از ارسال پیام شخصی شما می توانید ارتباطی نزدیک با کاربر خود بر قرار کنید که این ارتباط از طرف کاربران دوست داشتنی است.

اگر برند شما این توانایی را داشته باشد که ارتباطی ارزشمند با کاربر خود داشته باشد، کاربر زمان خرید شما را جدا از تمام رقبایتان می داند و شما را با آنها مقایسه نمی کند، در نتیجه شما بهترین انتخاب خرید برای کاربر هستید.

شما می توانید اطلاعات شخصی و ساده ی مشتری های خود را به صورت یک بانک اطلاعاتی داشته باشید، برای مثال تاریخ تولد آنها ( مانند SMS های بانکی که در تاریخ زادروز آن مشتری برای آنها ارسال می شود. )

برای بدست آوردن این سبک از اطلاعات، فیس بوک پلتفرم مناسبی است، به این دلیل که در تبلیغات فیس بوک ما می توانیم بنر های تبلیغاتی طراحی کنیم که در آن از کاربر اطلاعاتی از این قبیل را در خواست کنیم.

 

 

6. پخش زنده ( Live-Streaming )

ما در همین مطلب درباره ی محتوا های ویدیویی صحبت کردیم. پخش زنده بخشی از محتوا های ویدیویی است. اما تمام شباهت هایی که دارد، اهداف آنها متفاوت است.

پلتفرم های زیادی برای انجام این کار ساخته شده اند تا در بهترین حالت در خدمت تبلیغات شما باشند، همانند :
– Instagram
– Youtube
– Twitch
– Facebook
– و…

در راستای مزایای پخش زنده، این موضوع که کاربران و مخاطبان می توانند با شما در ارتباط باشند موضوع مهمی است. همچنین به شما فرصت ارائه نیز داده می شود، یعنی شما می توانید همه چیز را درباره ی برند خود به آنها توضیح دهید. این موضوع همیشه برای کاربران جذاب بوده و خواهد بود.

در پخش زنده تماشاچی می تواند برند شما را شخصی تر بشناسد و با شخصیت برند ارتباط بهتری بگیرد، همانطور که در سر تیتر قبلی درباره ی آن صحبت کردیم، این ارتباط باعث می شود کاربر شما، شما را با دیگر رقبای شما مقایسه نکند، که این موضوع باعث می شود شما بهترین انتخاب کاربر برای خرید کردن باشید.

” هر چقدر بیشتر با برند شما ارتباط بر قرار کنند، بیشتر به برند شما اعتماد خواهند کرد، و اعتماد یکی از اصل های مهم خرید کردن برای یک مشتری است. “

 

 

7. بررسی های آنلاین

بازخوردها و ثبت نظرات آنلاین ( online reviews ) یکی از بهترین روش های تبلیغات ارزان قیمت در شبکه های اجتماعی هستند.

ثبت نظرات و بازخوردهای آنلاین مشتری های قبلی به مشتری جدید این اجازه را می دهند که قبل از خرید خود اطلاعاتی سریع و بی طرفانه درباره ی آن محصول داشته باشند و شدیدا از طراف کاربران محبوب هستند، به این دلیل که به آنها کمک می کند خرید بهتری نسبت به نیاز های خود انجام دهند. بررسی ها آنلاین به قدری مهم هستند که توانایی ساختن یا خراب کردن یک برند را دارند، پسب استفاده نکردن از آنها واقعا برای برند شما مضرر است.

چیزی که نیاز است آن را کنترل کنید، این است که تمام تلاش خود را کنید تا بررسی های مثبت و سازنده از مشتری های خود بگیرید. هر چقدر بررسی ها مثبت تر باشند برند شما در آن صنهت به خصوص محبوب تر است، و محبوبیت برند شما ارتباط مستقیم با فروش برند دارد.

 

سوال این است که چطور می توانیم این بررسی ها را از طرف مشتری های خود جذب کنیم؟

شما می توانید از مشتری های درجه یک خود بخواهید تا آن را برای شما بنویسند، این گونه مطمئن هستید که نظر و بررسی آنها مثبت و سازنده برای برند شما خواهد بود. یا اینکه می توانید از مشتری های معمولی خود بخواهید بررسی درباره ی محصول بنویسند، شاید یک تخفیف کوچک و ساده آن ها را به انجام این کار تشویق کند.

 

 

8. از اینفلوئنسر ها کمک بگیرید.

این روزها اینفلوئنسر ها بحث مهمی هستند و اگر تصمیم بگیرید از آنها در راستای هدف خود استفاده کنید، حتما نتیجه خواهید گرفت. حداقل کاری که آنها می توانند برای برند شما انجام دهند این موضوع است که، آنها توجه مردم را نسبت به برند شما جذب می کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از بهترین ابزار های مورد استفاده ی برند های بزرگ است. البته این را هم در نظر بگیرید که شما نمی توانید با استفاده از آنها مشتری های درجه یک برای خود جذب کنید، اینفلوئنسر ها فقط وظیفه ی معرفی شما را دارند، تبدیل کردن آن کاربر به مشتری درج 1 وظیفه ی برند شما است.

 

 

9. اینفوگرافیک بسازید.

ساخت اینفوگرافیک
اینفوگرافیک ها به دلیل آمار های واقعی محبوب هستند، اما می توانند با ظاهری نامناسب ارائه شوند، که این موضوع جذبیت آن را نزد کاربران از بین خواهد برد.

شما می توانید طراحی استخدام کنید تا وظیفه ی طراحی اینفوگرافیک را به او بسپارید، با استفاده از این روش شما می توانید مطمئن شوید اینفوگرافیک شما جذاب خواهد بود.

اینفوگرافیک ها یک تیر با دو نشان می باشند، نه تنها شما کاربران خود را از اطلاعاتی که می خواهید به آنها بدهید مطلع می کنید، بلکه با استفاده از هنرهای بصری، آنها را جذب برند خود می کنید.

این آیتم به عنوان یکی از روش های ارزان قیمت تبلیغات در شبکه های اجتماعی، بسیار موثر است. مخصوصا برای مشتری های قدیمی شما.

 

 

10. استفاده ی دوباره از محتواهای قدیمی خودتان

بعد از اینکه تجربه ی طولانی فعالیت در شبکه های اجتماعی داشته باشید، متوجه می شوید که تعداد زیادی از کاربران، جدیدا شما را دنبال می کنند و از پست ها و محتوا های قدیمی شما بی خبرند.

شما می توانید محتواهای قدیمی خود را با روش ارائه متفاوتی در اختیار کاربران قرار دهید. برای مثال : می توانید محتوا های آموزشی قدیمی خود را به صورت یک کتاب دیجیتال ( E-book ) در اختیار کاربران قرار دهید.

برای استفاده از محتواهای قدیمی تمام چیزی که شما نیاز دارید، خلاقیت برای نحوه ی ارائه ی آن ها است. این تکنیک رایگان و موثر است، پس نگران تکراری بودن نباشید و با دقت بالا شروع به انجام این کار کنید.

 

 

نتیجه گیری

همانطور که خواندیم شما نیاز به منابع بی نهایت برای شروع به فعالیت در شبکه های اجتماعی ندارید. کلید موفقیت در شبکه های اجتماعی، اطلاع داشتن از امکانات رایگانی که در اختیار شما قرارگرفته، است.

زمان و تلاش کردن در تمامی استراتژی های تبلیغات مهم هستند، این موضوع در تبلیغات در شبکه های اجتماعی نیز به همان صورت است. پس شروع به فعالیت کنید و صبور باشید، چون زمانی که بدانید روش شما نتیجه میگیرد، شما فقط به المان زمان احتیاج دارید تا نتیجه ی مد نظر خود را بگیرید.

 

 

منبع مطلب : 10 Cheap Social Media Marketing Tactics That Work ترجمه شده توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *