لایتروم یا فتوشاپ ؟ کدام بهتر است ؟

تعداد بازدید : 3551
لایتروم یا فتوشاپ ؟ کدام بهتر است ؟
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

در این مطلب ما برای کمک به شما در انتخاب ابزار مناسب کمپانی ادوبی، لایتروم را با فتوشاپ مقایسه می کنیم.

در اینجا بخشی از تفاوت ها و شباهت های ادوبی لایتروم و ادوبی فتوشاپ را ذکر کرده ایم. لازم به ذکر است این راهنما برای کمک به شما در انتخاب ابزار مناسب نگاشته شده. بر کسی پوشیده نیست که نرم افزارهای ویرایش شرکت ادوبی سالیان سال بازار را قبضه کرده اند. در زمان شروع به ویرایش تصویر، علم بر این موضوع که کدام ابزار را انتخاب کنیم و در چه زمانی از آن استفاده کنیم بسیار حائز اهمیت است. اولین قدم در شروع به کار ویرایش آشنایی کامل با هر دو نرم افزار این کمپانی معتبر است.

اول از هر چیز، فتوشاپ و لایتروم هر دو از ابزارهای ویرایش تصویر هستند و با این وجود تفاوت های زیادی دارند. هرکدام هدف متفاوتی را دنبال می کنند البته گزینه های دیگری هم برای این کار وجود دارد. در وهله اول، لایتروم سبک تر است و ابزارهای ساده تری دارد که کار کردن با آن را راحت تر می کند. در مقابل فتوشاپ نرم افزاری با قابلیت اعمال ویرایش های سنگین بر روی تصاویر می باشد که روزانه میلیون ها عکاس حرفه ای کار خود را با آن انجام می دهند.

 

لایت روم چیست ؟

لایتروم چیست؟

این نرم افزار که نام کامل آن ادوبی فتوشاپ لایتروم است در سال 2006 بعنوان بخشی از ابزار کریتیو سوییت ( Creative Suite ) توسط ادوبی معرفی شد. لایتروم با اینکه نام فتوشاپ را به همراه دارد اما زیاد شبیه به یک ابزار قدرتمند ویرایش نیست و تمرکز اصلی را بر روی workflow ( روند کار ) گذاشته است.

در حالی که فتوشاپ در لحظه فقط می تواند یک تصویر را باز کند، لایتروم یک پایگاه تصویری را شامل می شود که باعث آسان تر شدن استفاده از تصاویر می شود. همچنین لایتروم در راستای کمک به ساده سازی ویرایش تعداد زیاد تصاویر بصورت خودکار، اطلاعاتی از دوربین شما را ذخیره می کند.

 

 

فتوشاپ چیست ؟

فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ در ابتدا یک ویرایشگر عکس ساده بود که امروزه به قدرتمندترین و شناخته شده ترین نرم افزار ویرایشگر در جهان تبدیل شده است. این ابزار قدرتمند نه فقط برای عکاسان بلکه برای هنرمندان و افراد خلاق در زمینه های مختلف مثل طراحی سه بعدی، انیمیشن و طراحی گرافیک کاربرد دارد. فتوشاپ یک ویرایشگر در سطح پیکسلی است به این معنی که کاربران کنترل بیشتری بر روی نمای کلی تصویر خود دارند اما از آنجایی که هر تصویر جداگانه نیاز به ویرایش دقیق دارد فرآیند نسبتا طولانی تری دارد.

همچنین حجم نرم افزار باعث تندتر شدن شیب منحنی یادگیری (Learning Curve ) شده که می تواند باعث ایجاد ترس در افراد مبتدی شود.

 

 

مزایای لایتروم

مزایای نرم افزار لایتروم

در حالی که هر دو ابزار استفاده گسترده ای در بین عکاسان دارند، شناخت نقاط ضعف و قوت هر کدام می تواند برای کسانی که در استفاده از ابزارهای ادوبی کریتیو سوییت مردد هستند بسیار مفید واقع شود. مزایای لایتروم عبارتند از :

 

یادگیری آسان تر

لایتروم در مقایسه با فتوشاپ از رابط کاربری بسیار ساده تری برخوردار است و کاربرانی که قبلا تجربه کار با نرم افزارهای ویرایشگر را داشتند خیلی سریع تر می توانند با لایتروم ارتباط برقرار کنند.

 

گزینه هایی برای خودکارسازی ( Automation )

کاربران لایتروم می توانند ویرایش های از پیش ساخته شده را بر روی طیف وسیعی از تصاویر در یک زمان اعمال کنند. این ویرایش های پیش ساخته ( Preset ها ) ارائه شده توسط ادوبی یا سایر هنرمندان می تواند زمان بسیار زیادی را برای افراد ویرایشگر بخرد.

 

پشتیبانی از فرمت RAW  

عکاسانی که با فرمت توصیه شده RAW عکاسی می کنند می توانند تصاویر خود را مستقیما با همان فرمت وارد لایتروم کنند و کار ویرایش را شروع کنند. کاری که در فتوشاپ به تنهایی ممکن نیست.

 

رابط کاربری منظم

با توجه به امکان ساخت پایگاهی از تصاویر و پر رنگ کردن، ستاره دار کردن یا علامت زدن عکسهای مختلف، سازماندهی روند کار شما در لایتروم بسیار ساده تر از فتوشاپ یا ادوبی بریج (Adobe Bridge) خواهد بود. همچنین لایتروم بصورت خودکار اطلاعات جانبی هر تصویر شامل اطلاعات دیافراگم، مدل دوربین، تاریخ و زمان و رزولوشن را ذخیره می کند تا شما بتوانید با دقت بیشتری عکس ها را از هم جدا کنید.

 

ظرفیت های ویرایشی

لایتروم ظرفیت های ویرایشی زیادی در خود دارد که می تواند برای دسته ای از عکاسان در ساخت جلوه های موردنظر کافی باشد. کنتراست، تنظیمات نور (Exposure) ، وضوح (Resolution)، اشباع رنگ (Saturation) و گرمی می توانند مستقیما در لایتروم ویرایش شوند.

 

غیرمخرب

بعد از هر ویرایش، لایتروم یک فایل جدید ایجاد می کند، در نتیجه تصویر اصلی هیچوقت از دست نمی رود. همچنین گزارشی از تمام تغییرات در دسترس است که بازگردانی به حالت قبلی بسیار ساده تر خواهد بود.

 

 

مزایای فتوشاپ

مزایای فتوشاپ

قریب به اتفاق عکاسان در بعضی مواقع نیاز پیدا می کنند که با فتوشاپ کار کنند. توانایی های ویرایشی فتوشاپ در سطح بسیار بالاتری از محدودیت های لایتروم قرار دارد. مزایای فتوشاپ عبارتند از:

 

تکامل در ویرایش

اینکه فتوشاپ در دنیا بیشترین استفاده را دارد بی دلیل نیست. با توجه به پیکسلی بودن ویرایشگر، عکاس تسلط کاملی بر تمام جزییات تصویر دارد.

 

تنوع کاری

در فتوشاپ بعنوان یک ابزار چندر رسانه ای، در مقایسه با لایتروم طیف وسیعی از ابزارها وجود دارند که باعث باز تر بودن دست عکاس برای ساخت تصاویر خلاقانه تر می شود.

 

ترکیب

ترکیب یا جایگذاری قسمت های انتخاب شده یک تصویر مشابه با تصویر دیگر، یکی از بزرگترین امکانات فتوشاپ بشمار می آید. به کمک این ابزار دیگر نیازی به نگرانی برای جزییات کوچک یک عکس عالی نیست وقتی که می توان آنها را عوض کرد.

 

شتاب به امکانات با پلاگین ها

پلاگین ها (افزونه ها) و اکشن ها کارهای خودکار را انجام می دهند که توسط شرکت ادوبی یا سایر ویرایشگرهای حرفه ای ایجاد شدند و به راحتی می توان تغییراتی در فتوشاپ ایجاد کرد. همچنین ویرایشگران می توانند اکشن های خودشان را ایجاد کنند تا انجام کارهای طولانی و تکراری را در زمان بسیار کمتری تجربه کنند.

 

ویرایش لایه ای

ویرایش لایه ای به شما این امکان را می دهد که هر لایه ویرایش را بر روی قسمت مختلفی اعمال کنید. این کار باعث کنترل بهتری بر روی دید کلی تصویر خواهد داشت.

 

حذف اشیاء

فرقی نمی کند کل یک ساختمان باشد یا چین و چروک های روی پوست، به هرحال ابزار های ویرایش فتوشاپ بی نظیرند. بعضی از عکاسان حرفه ای قادر به روتوش عکس با ابزارهای ساده لایتروم هستند، اما به راحتی می توانند تغییرات تمیز و با جزییاتی را در فتوشاپ اعمال کنند.

 

 

استفاده از فتوشاپ و لایتروم

لایتروم نسبت به فتوشاپ یک ابزار ویرایش ساده تر است که ممکن است افراد تازه کار شروع به کار با آن را راحت تر بپندارند. اگرچه هر دو ابزار طیف وسیعی از کارهای تخصصی و میان برها را دارد که یادگیری آن نیازمند تمرین است. عکاسان مشتاقی که می خواهند بطور حرفه ای آن را دنبال کنند قبل از ورود به صنعت بهتر است تمرین کردن با هر دو ابزار یا جستجو برای یک دوره کامل عکاسی که فتوشاپ و لایتروم را پوشش می دهد را در برنامه کاری خود قرار دهند.

 

استفاده از هر دو نرم افزار در کنار هم

با اینکه هر دو ابزار برای ویرایش تصویر استفاده می شوند اما می توانند به خوبی مکمل هم باشند. جایی که لایتروم بر روی workflow تمرکز دارد، فتوشاپ به شما اجازه می دهد که ویرایش های زیبایی بر روی هر تصویر انجام دهید. استفاده از هر دو بزار در کنار هم یعنی بهره بردن از مزیت های هردو بدون در نظر گرفتن نقاط منفی آنها.

 

 

منبع مطلب : Lightroom vs Photoshop: Which is best? نوشته شده توسط Creative Bloq Staff ترجمه شده توسط آموزش روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *